Wiedza i Życie
Numer 9/2020
Poprzednie numery
Tematy miesiąca
Prehistoria
Badanie dinozaurów
Czy można ustalić, jakie kolory miały te zwierzęta? Czy były inteligentne? Czy mogły się zachować w bursztynie?
Michael J. Benton
Geografia
Bitwa o Nil
Pół wieku temu w krajach leżących w dorzeczu Nilu żyło 70 mln ludzi. Za pół wieku będzie ich 700 mln. Wody w rzece dla wszystkich nie wystarczy. Tymczasem kłótnia o nią trwa w najlepsze.
Andrzej Hołdys
Biologia
Piersi – zagadka ewolucji
Piersi wywołują skrajne emocje. Z pewnością fascynowały już paleolitycznych artystów, czego dowodem są liczne figurki Wenus, ale zdarza się, że obnażenie ich jest powodem oburzenia, odrazy, gniewu, wystawienia mandatu albo cenzury na portalu społecznościowym.
Katarzyna Sokołowska
Lotnictwo
Tajemnice samolotów
Jak to możliwe, że cięższy od powietrza samolot odrywa się od ziemi? Co utrzymuje go w powietrzu? Dlaczego słychać w nim dziwne dźwięki? Czy turbulencje mogą spowodować katastrofę lotniczą? Czy okna w samolocie pękają?
Dariusz Kulik
Ekologia
Miejska dżungla
Darwin nie mógł sobie wyobrazić lepszego potwierdzenia swojej teorii: w ciągu kilku pokoleń wiele zwierząt i roślin mieszkających w miastach ewoluowało… genetycznie. Oznacza to, że obok gatunków dzikich i hodowlanych powoli wyłaniają się gatunki… miejskie! Istna gratka dla ekologów.
Justyna Jońca
Reklama
Felietoniści
Krzysztof Szymborski
Lodowy korek
Pozostałe artykuły
Obalamy mity medyczne
Czy możemy żyć estetycznie?
red.
Ornitologia
Śmierć przyszła z nieba…
…czyli rzecz o trujących ptakach.
Martyna Walerowicz
Kosmos
Ktoś do nas na falach nadaje?
Dziwny, szybki, ale przede wszystkim regularny błysk radiowy był odbierany przez naziemne radioteleskopy przez półtora roku. Pochodził z galaktyki spiralnej oddalonej od nas o 500 mln lat świetlnych? Co to może być?
Przemek Berg
Chemia
Pożyteczny gaz
Najczęściej słyszymy, że hel to gaz do napełniania balonów efektownie unoszących się potem w powietrzu. Niektórzy dodają coś na temat śmiesznego głosu, który słychać, gdy ktoś chwilę nim pooddycha. I to w zasadzie tyle. Tymczasem hel to pierwiastek niezwykły i bardzo potrzebny.
Mirosław Dworniczak
Fizjologia
Więcej niż tłuszcz
Wizerunek tkanki tłuszczowej jako biernego magazynu zapasów odchodzi do lamusa.
Katarzyna Kornicka-Garbowska
Społeczeństwo
Nadciąga farmagedon
Jeszcze nigdy w historii ludzie nie spożywali tyle mięsa, co w XXI w. Nigdy też nie było ono tak tanie, a więc łatwo dostępne. Nadmierna konsumpcja ma jednak swoją cenę.
Kamil Nadolski
Reklama
Medycyna
Jak pokonać chorobę alzheimera?
Przez lata uważano, że to czynniki genetyczne i gromadzące się złogi beta-amyloidu są główną przyczyną choroby Alzheimera. Problem jest jednak znacznie bardziej złożony – do jej rozwoju mogą przyczyniać się smog i toksyny gromadzące się w mózgu już w wieku dziecięcym.
Marcin Powęska
Społeczeństwo
Jasny szlag! Czyli dlaczego przeklinamy
Jak świat długi i szeroki ludzie przeklinali i będą przeklinać. Mówienie brzydkich słów jest sposobem na wyładowanie agresji czy frustracji. Ale też bywa uzupełnieniem codziennego słownictwa. Klniemy coraz więcej i nic w tym dziwnego, bo wiele rzeczy nas na co dzień irytuje – korki, kolejka przy kasie sklepowej czy problemy z organizacją czasu.
Tomasz Wojciechowski
Zoologia
Wilki oceanu
Orki oceaniczne to mieszanka siły, inteligencji oraz znakomitych technik łowieckich, co czyni je drapieżnikami doskonałymi.
Radosław Żbikowski
Laboratorium
Przekorne roztwory
Czasami dziwne rzeczy dzieją się, gdy zmieszamy kwas z zasadą.
Paweł Jedynak
Niebo przez lornetkę
Fałszywe komety
Gdy wyruszymy na kosmiczne poszukiwania z dobrą lornetką, możemy zapolować na dalekie komety, a na pewno zobaczyć mgławicowe obiekty nieba.
Weronika Śliwa
Głowa do góry
Wrzesień. Czas na zmiany
Weronika Śliwa
Listy czytelników
Listy czytelników
red.
redakcja | kontakty
Reklama
Nasze magazyny
Nasze
magazyny
Reklama
Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.
Powrót na stronę główną