Stopa gekona w zbliżeniu. Stopa gekona w zbliżeniu. Shutterstock
Środowisko

Natura – nanotechnolog doskonały?

Powierzchnia liścia lotosu w dużym powiększeniu. Wizja grafika.Wikipedia Powierzchnia liścia lotosu w dużym powiększeniu. Wizja grafika.
W ciągu ostatnich lat człowiek nauczył się manipulować materią w nanoskali, co – jego zdaniem – upoważniło go do myślenia o sobie jako pionierze nanotechnologii. Tymczasem przyroda używa nanotechnologii od milionów lat, konstruując mechanizmy, które zapobiegają infekcjom, tworząc kolory czy pozwalając zwierzętom na wspinanie się po pionowych gładkich powierzchniach. Na szczęście wielu wynalazców nie waha się czerpać z niej inspiracji...

Chociaż lotos rośnie na błotnistych wodach, jego liście pozostają zawsze nieskazitelnie czyste. Nic dziwnego więc, że postanowiono przyjrzeć im się z bliska. Badania przeprowadzone za pomocą mikroskopu elektronowego wykazały, że na ich powierzchni znajdują się podobne do brodawek chropowatości wielkości kilku mikrometrów. Brodawki te zbudowane są z nanokryształów uformowanych z wosku, co nadaje roślinie silne właściwości hydrofobowe (odpychające wodę) i samoczyszczące. Cząsteczki brudu osiadają głównie na czubkach woskowych kryształków.

Wiedza i Życie 6/2017 (990) z dnia 01.06.2017; Biologia; s. 40