Układ Słoneczny
Kosmos
Uwaga, rozbłysk!
Ziemia może wkrótce zacząć otrzymywać ostrzeżenia o niebezpiecznej aktywności słonecznej.
Chris Simms
1 maja 2025
Kosmos
Najciemniejsze miejsce w Drodze Mlecznej
Coś, co wygląda jak dziura w niebie, jest w rzeczywistości pyłem.
Phil Plait
1 maja 2025
Kosmos
Mamy drugą Ziemię? Raczej trzy wielkie pytajniki
O pracy, której autorzy ogłosili znalezienie „najmocniejszego do tej pory dowodu na istnienie życia poza Układem Słonecznym”, informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Teraz prezentujemy opinie na jej temat. [Artykuł także do słuchania]
Łukasz Tychoniec
22 kwietnia 2025
Kosmos
Mars zmarzł, ale wcześniej korzystał ze słabego Słońca
Na Czerwonej Planecie znaleziono w końcu prawdopodobny dowód na to, że miliardy lat temu miał on ciepłą atmosferę składająca się z dwutlenku węgla. Czy z Ziemią było podobnie?
Andrzej Hołdys
17 kwietnia 2025
Kosmos
W gwiazdozbiorze Lwa krąży druga Ziemia?
Dwa związki chemiczne, które na naszej planecie produkują wyłącznie żywe organizmy to „najmocniejszy do tej pory dowód na istnienie życia poza Układem Słonecznym” – ogłosili właśnie naukowcy z University of Cambridge.
Andrzej Hołdys
17 kwietnia 2025
Kosmos
Ciemna strona Księżyca? Może raczej sucha
Wiedza na temat Srebrnego Globu jest asymetryczna. O jego niewidocznej części wiadomo znacznie mniej niż o widocznej. Sytuację zmieniło nieco odkrycie dokonane we fragmentach skał dostarczonych na Ziemię przez sondę Chang'e-6.
Andrzej Hołdys
9 kwietnia 2025
Kosmos
Kosmiczny złom puchnie na orbicie
Dekadę temu ludzkość wystrzeliwała w kosmos około 200 obiektów rocznie. Obecnie liczba ta wzrosła do ponad 2600 i nie zanosi się, byśmy mieli zwolnić tempo. Musimy pilnie zacząć po sobie sprzątać. [Artykuł także do słuchania]
Moriba Jah
1 kwietnia 2025
Kosmos
Dwaj śmiałkowie na Marsie
Ci śmiałkowie to Elon Musk i Donald Trump. Wyruszą na Marsa na pokładzie rakiety Starship-1 do końca tego dziesięciolecia. Czyli najpóźniej w 2029 r. Życzymy sukcesu. To będzie niezwykła misja.
Przemek Berg
1 kwietnia 2025
Kosmos
Mars: kwasy tłuszczowe sugerują życie
Nie są to bardzo długie łańcuchy – te, które zidentyfikowano, składają się bowiem z dziesięciu, jedenastu i dwunastu atomów węgla. Niemniej to marsjański rekord.
Andrzej Hołdys
24 marca 2025
Kosmos
Kula w kosmosie jak igła w stogu siana
Które z obiektów kosmicznych są najdoskonalszymi geometrycznie kulami? Trochę poszperałem, myśląc o wszystkich możliwych ciałach niebieskich, i w końcu otrzymałem zaskakującą odpowiedź. [Artykuł także do słuchania]
Phil Plait
1 marca 2025
Kosmos
Woda starsza od świata
Znaczna część wody, która faluje w ziemskich morzach i oceanach, liczy więcej lat niż Słońce i wzięła się z zimnego kosmosu. Dużo później sporo tej substancji przyniosły też asteroidy i komety. Wreszcie mamy na to koronny dowód.
Przemek Berg
1 marca 2025
Kosmos
Wieczorny sprinter
Merkurego nie tylko trudno obserwować, ale i badać. Jakie były jego losy?
Weronika Śliwa
1 marca 2025
Kosmos
Marsjański benefis, czyli nowe wieści od najbliższego sąsiada
Na Czerwonej Planecie odnaleziono ślady najstarszych plaż w Układzie Słonecznym. I ustalono, z jakich czasów pochodzi jej kolor. Pojawiło się też pytanie o jej jądro. [Artykuł także do słuchania]
Andrzej Hołdys
25 lutego 2025
Kosmos
Europa studzi nadzieje lodem
Złe informacje docierają z sondy Juno do poszukiwaczy życia na księżycu Jowisza.
Andrzej Hołdys
1 lutego 2025
Kosmos
Galaktyczny demon prędkości mknie przez Drogę Mleczną
Astronomowie odkryli tę gwiazdę wraz z towarzyszącą jej planetą w 2011 roku dzięki zjawisku mikrosoczewkowania grawitacyjnego.
Jonathan O’Callaghan
1 lutego 2025
Kosmos
Dziewiąta planeta: istnieje czy nie, polowanie trwa
Czy w Układzie Słonecznym istnieje ukryty świat? Dzięki nowemu teleskopowi dowiemy się tego raz na zawsze. [Artykuł także do słuchania]
Robin George Andrews
1 lutego 2025
Kosmos
Planetoida Bennu: Kosmiczna fabryka cegiełek życia
Próbki skał z obiektu 1999 RQ36 dotarły na Ziemię w 2023 r. Niedługo później do badania przesyłki sprzed ponad 4,5 mld lat przystąpili naukowcy. Co odkryli? [Artykuł także do słuchania]
Andrzej Hołdys
29 stycznia 2025
Kosmos
„Uciekinier” z Księżyca zdemaskowany
Zauważony w ubiegłym roku obiekt o nazwie 2024PT5 naszej cywilizacji nie zagraża, a jego średnica wynosi tylko 10–11 m. Zainteresował badaczy, ponieważ poruszał się wokół Słońca po orbicie bardzo podobnej do ziemskiej.
Andrzej Hołdys
27 stycznia 2025
Środowisko
Skąd się biorą ptasie śpiewy w kosmosie?
Naukowcom już wydawało się, że wiedzą, jak powstają zagadkowe fale promieniowania elektromagnetycznego generowane w pobliżu Ziemi. Najnowsze obserwacje wprawiły ich jednak w zdumienie.
Andrzej Hołdys
22 stycznia 2025
Kosmos
Siarka zaginęła we Wszechświecie. I po latach się odnalazła
Astrochemicy drążą temat tego pierwiastka już od dwóch dekad: w gęstych obłokach gwiazdotwórczych jest go setki razy mniej niż w typowej przestrzeni międzygwiezdnej. Odpowiedź na pytanie dlaczego, pojawiła się w wyniku połączenia działań w laboratorium i opracowanych przeze mnie danych z Teleskopu Jamesa Webba.
Łukasz Tychoniec
16 stycznia 2025
Reklama
Reklama