Rośliny i zwierzęta
Środowisko
Motyliczka wątrobowa przejmuje całkowitą władzę nad mrówkami
O tym, że pasożyt z gromady przywr umie manipulować swoimi ofiarami, było wiadomo od dawna. Jak bardzo się w tym procederze wyspecjalizował, odkryli teraz badacze z Danii.
Marta Alicja Trzeciak
20 września 2023
Środowisko
Jak zmienia się klimat? Trzeba zapytać słonia albo fokę
Tradycyjne pomiary temperatury powietrza czy zasolenia wody są niewystarczające – piszą naukowcy w „Nature Climate Change”. I zachęcają do częstszego wykorzystania niestereotypowych metod.
Marta Alicja Trzeciak
18 września 2023
Środowisko
Po co dzbanecznikom wymyślne kołnierzyki? Odpowiedzieli matematycy
Królowa nauk dysponuje narzędziami, które pomagają znaleźć rozwiązania zagadek z wielu dziedzin. W przypadku azjatyckich roślin mięsożernych kluczowa okazała się m.in. geometria.
Wojciech Mikołuszko
15 września 2023
Środowisko
Ptaki - jaki związek mają nauka śpiewu i rozwiązywanie zagadek
214 osobników latających przeszło testy poznawcze. I udowodniło między innymi, że pewne cechy mózgów łączą ich z ludźmi.
Wojciech Mikołuszko
14 września 2023
Środowisko
John Veron: Jeśli koralowce wyginą, Ziemia pogrąży się w chaosie
– One są jak kanarki w kopalni: ich śmierć to zwiastun katastrofy. Jeśli wyginą, zacznie się masowe wymieranie – mówi John „Charlie” Veron, najbardziej ceniony na świecie znawca raf, którego wykładu będzie można posłuchać w sobotę w Krakowie.
Wojciech Mikołuszko
11 września 2023
Struktura
Od symbolu nędzy do symbolu zamożności. Ulwa to nie byle glon
Dostatni Europejczycy zapomnieli o sałacie morskiej. Zaczęła powracać na stoły jako aonori. I nie trzeba już sprowadzać jej z Azji.
Piotr Panek
11 września 2023
Środowisko
Golec piaskowy może pomóc ludziom się odmładzać
To zwierzę, zwane także nagim kretoszczurem, to gryzoń występujący w krajach rogu Afryki. Funkcjonuje pod ziemią, w wąskich tunelach i komorach, żywi się bulwami i korzeniami roślin. Najbardziej zadziwiające jest to, że dożywa nawet 28 lat, podczas gdy inne gryzonie, np. myszy i szczury, zwykle najwyżej 2 lata.
Jacek Kubiak
8 września 2023
Środowisko
Znamy jedno z największych zagrożeń dla dużych morskich zwierząt
Jednocześnie – uważają naukowcy – jest to jeden z najłatwiejszych do rozwiązania problemów, z jakimi współcześnie mierzą się walenie, rekiny czy żółwie.
Marta Alicja Trzeciak
7 września 2023
Środowisko
Czy dinozaur mógł być prawie jak bocian? A dlaczego nie?
W niczym nie przypominał krwiożerczych tyranozaurów, choć był teropodem. Nie latał, choć blisko mu było do ptaków. Oto dziwaczny łowca z Fujian, jak nazwali go odkrywcy.
Wojciech Mikołuszko
6 września 2023
Technologia
Odtworzyć mamuta? Można próbować. Tylko po co?
Naukowcy mają chrapkę na klonowanie wymarłych gatunków. To z pewnością interesujące wyzwanie. Czy sukces nie przyniesie jednak poważnych problemów?
Marta Alicja Trzeciak
6 września 2023
Środowisko
Ogromny pradawny wieloryb
Czy było to najcięższe zwierzę w historii Ziemi?
(WŚ)
1 września 2023
Środowisko
Jak ćmy udowadniają swoją męskość?
Na trop nietypowego zjawiska wpadli badacze z North Carolina State University (USA), przyglądając się zwyczajom godowym ciem uznawanych za szkodniki roślin.
Katarzyna Kornicka-Garbowska
1 września 2023
Środowisko
Wieloryby powracają, ale nie wszystkie
Po zawieszeniu przez Islandię polowań na wieloryby pozostały tylko dwa państwa – Japonia i Norwegia – które wciąż się tym zajmują. Co roku wyławiają po kilkaset sztuk morskich olbrzymów. Jednak to nie regularne połowy są dziś największym zagrożeniem dla dużych waleni.
Andrzej Hołdys
1 września 2023
Środowisko
Pustynne zwierzę z Arktyki
Historia wielbłądów, nie tylko ta najnowsza, zaskakuje. Zwierzęta symbolizujące spalone słońcem pustynie zamieszkiwały kiedyś Arktykę. Są niezwykle odporne na odwodnienie. Ich mleko robi teraz karierę, a futro i skóra inspirują technologów.
Ewa Nieckuła
1 września 2023
Środowisko
Roślinne przeprowadzki, czyli w wodzie żyje się łatwiej
Chociaż zasiedlenie lądów przez rośliny było wielkim sukcesem ewolucyjnym, część z nich powróciła do środowiska wodnego. Zyskały nie tylko możliwość przemieszczania się, ale także korzystania z tego, co daje woda.
Mariola Rabska
1 września 2023
Środowisko
Wyjście na ląd
Jakim zwierzętom wodnym się to udało? Czy wiemy już wszystko o ich ewolucji?
Radosław Kożuszek
1 września 2023
Środowisko
Milion zasuszonych roślin i grzybów z 8 milionów. Tak działa Royal Botanic Gardens Kew
Każdy okaz dostarcza kluczowych informacji o tym, co rosło w konkretnym miejscu w określonym czasie. Informacje te pozwalają monitorować rozmieszczenie roślin na danym obszarze, pomagając zrozumieć, jak zmienia się klimat naszej planety i jak powinniśmy się do tych zmian adaptować, żeby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe przyszłym pokoleniom.
Elżbieta Wieteska
1 września 2023
Środowisko
Chroniąc różnorodność ziemniaka, ratujemy ludzi
W ziemniakach z Andów naukowcy odkryli białko chroniące przed chorobą, która kiedyś zdziesiątkowała uprawy tej rośliny i doprowadziła do Wielkiego Głodu w Irlandii.
Wojciech Mikołuszko
25 sierpnia 2023
Środowisko
Niska temperatura wzmaga apetyt
I wiadomo już dlaczego. Odkryto włącznik żerowania – grupę neuronów stojącą na straży bilansu energetycznego.
Marta Alicja Trzeciak
21 sierpnia 2023
Środowisko
Pulsar radzi: Tępcie obce nawłocie! Koście, tnijcie, kopcie, rwijcie
To te żółte, wysokie kwiaty rosnące w całej Polsce wzdłuż dróg, w ogrodach, na skarpach rowów melioracyjnych, skrajach łąk, na tzw. nieużytkach i działkach budowlanych czekających na rozpoczęcie inwestycji.
Jędrzej Winiecki
19 sierpnia 2023
Reklama
Reklama