Ciała i maszyny
Technologia
Ruszają kopalnie na dnie morza
Właściciele kontrowersyjnej licencji górniczej rozpoczęli wydobywanie cennych metali z dna oceanu.
Willem Marx
1 lipca 2025
Technologia
„Nanotini” – makaron, który leczy rany
Ma średnicę około 372 nm i składa się tylko z dwóch składników: mąki i kwasu mrówkowego. Ten drugi, żrący związek chemiczny, wydzielany m.in. przez rozdrażnione mrówki, był przyczyną, dla której badacz Adam Clancy najpierw „makaron” powąchał, zanim go spróbował.
Ben Guarino
1 lipca 2025
Kosmos
Zawsze w pogotowiu
Teleskop Very Rubin zarejestrował już pierwsze światło.
Weronika Śliwa
1 lipca 2025
Technologia
Bank w kieszeni
Jak działają aplikacje bankowe w smartfonach i czy można im ufać?
Jakub Chabik
1 lipca 2025
Technologia
Kupujemy czołgi
Wybuch wojny na Ukrainie w 2022 r. sprawił, że Polska przyspieszyła modernizację techniczną swoich sił zbrojnych. Zaczęliśmy kupować nowoczesne czołgi dla wojsk pancernych
Robert Czulda
1 lipca 2025
Technologia
Tramwajowa elegancja
Wożą pasażerów już od 200 lat. Obecnie zobaczymy na ulicach przede wszystkim te nowoczesne, ale warto zapolować z aparatem na starsze okazy, niewątpliwie mające więcej uroku.
Olga Orzyłowska-Śliwińska
1 lipca 2025
Technologia
AI4AR – nowa platforma od OPI PIB wspierająca walkę z rakiem prostaty
(red.)
1 lipca 2025
Struktura
Wymiary przestrzeni: Niemądry krzyk ulicznych plemion
Kierowcy muszą walczyć z rowerzystami i pieszymi, żeby mieć więcej miejsca na drogach? To fałsz. A jaka jest prawda? [Artykuł także do słuchania]
Marcin Skrzypek
30 czerwca 2025
Technologia
Jak Microsoft Flight Simulator w 50 lat pomieścił cały świat
Od „drucianych” modeli po fotorealistyczną planetę wygenerowaną m.in. z pomocą AI. Oto historia niezwykłego symulatora, który jest najdłużej rozwijaną serią Microsoftu, starszą nawet niż Windows. [Artykuł także do słuchania]
Marcin Rotkiewicz
23 czerwca 2025
Technologia
Platforma arXiv: naukowcy zaczynają od niej dzień, wydawcy zgrzytają zębami
Droga do publikacji ma swoją dynamikę – trzeba stanąć w kolejce, uszanować cykl wydawniczy. Autorom jednak zależy na szybkim ogłoszeniu wyników. Czy zamiast przechodzić przez ucho igielne, mogą je obejść? [Artykuł także do słuchania]
Marek Ścibior
16 czerwca 2025
Technologia
Folia dom schłodzi, folia dom ogrzeje. Szczególnie w deszczu
Kiedy jest upał, kto może uruchamia klimatyzator. One są energożerne, więc dziś przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych. I koło się zamyka. Jak się z niego wydostać? Pomysłów nie brakuje. Przedstawiamy dwa.
Tomasz Roman Tarnawski
10 czerwca 2025
Technologia
Nanodruty z telluru szansą na widzenie. Także w podczerwieni
W przeciwieństwie do dotychczasowych implantów siatkówki, wymagających zewnętrznego zasilania, kamer i skomplikowanej elektroniki, ta technologia działa całkowicie samodzielnie.
Marcin Rotkiewicz
6 czerwca 2025
Środowisko
Czym robot może zarazić szympansa
Zaobserwowano to u ludzi, psów, owiec, słoni, papużek falistych oraz tytułowych małp: kiedy ktoś ziewa, trudno się od tej czynności powstrzymać. Ten „ktoś” nie musi być jednak przedstawicielem tego samego gatunku. Ani nawet organizmem żywym.
Wojciech Mikołuszko
5 czerwca 2025
Technologia
Stellarator kontratakuje. O energii z fuzji
Urządzenia takie jak Wendelstein 7-X, w których wykorzystuje się zaawansowane algorytmy AI, stają się w wyścigu o stworzenie działającej elektrowni termojądrowej poważną alternatywą dla tokamaków. [Artykuł także do słuchania]
Jędrzej Walkowiak
2 czerwca 2025
Technologia
Nowinki techniczne
Co nowego w technologii?
Mirosław Dworniczak
1 czerwca 2025
Zdrowie
Jedna trzecia ludzkości nie widzi szans na widzenie
Na świecie żyją miliony ludzi, którzy mają wadę wzroku, ale nie otrzymują odpowiednich narzędzi do jej korekcji – alarmują autorzy obszernego raportu, który ukazał się na łamach „The Lancet Global Health”.
Marta Alicja Trzeciak
30 maja 2025
Technologia
Malaria: jej roznoszenie utrudni nowa moskitiera
„Zamiast mierzyć się z narastającą opornością na środki owadobójcze, omijamy problem, celując bezpośrednio w sprawcę infekcji” – stwierdzają badacze, którzy opracowali specjalną substancję przeciwpasożytniczą.
Jolanta Iwańczuk
29 maja 2025
Technologia
Sód to nowy wodór. Dla samolotów i nie tylko
„Podejrzewam, że nasz pomysł może się wydać wielu ludziom nieco szalony. Byłbym rozczarowany, gdyby zareagowali inaczej, bo tylko takie szalone z pozoru idee przyczyniają się do rewolucji technologicznych” – mówią naukowcy z MIT, którzy skonstruowali nowe ogniwo paliwowe.
Andrzej Hołdys
28 maja 2025
Struktura
My, ofiary cyfrowego kapitalizmu i cyfrowej kolonizacji? Nie jesteśmy bezbronni
Miliarder Elon Musk zmęczył się polityką i wraca do biznesu. Pytanie o wpływ big techów na władzę pozostaje. Czy jeszcze możemy wyzwolić się spod ich dominacji? [Artykuł także do słuchania]
Edwin Bendyk
27 maja 2025
Technologia
Tapeta zamiast żarówki? Niewykluczone
A gdyby tak do oświetlania mieszkań czy ulic wykorzystać fosforescencję? Oszczędności energii byłby ogromne. Chińscy badacze zakasali więc rękawy i stworzyli materiały, które mogą to umożliwić.
Tomasz Roman Tarnawski
27 maja 2025
Reklama
Reklama