Ziemia-woda-powietrze
Środowisko
Zagrzebane w morzu
Ingerencja w chemię i biologię oceanu może sprawić, że przejmie on od atmosfery ogromne ilości węgla ocieplającego planetę. Czy jednak nie będzie to przekroczenie czerwonej linii?
Jaime B. Palter
1 kwietnia 2025
Kosmos
Mars: kwasy tłuszczowe sugerują życie
Nie są to bardzo długie łańcuchy – te, które zidentyfikowano, składają się bowiem z dziesięciu, jedenastu i dwunastu atomów węgla. Niemniej to marsjański rekord.
Andrzej Hołdys
24 marca 2025
Technologia
Aardvark Weather: pogodynka jak błyskawica
Ten program AI do przewidywania pogody zbudowali naukowcy z University of Cambridge oraz Alan Turing Institute w Londynie. Jest dziesiątki razy szybszy i tysiące razy mniej energochłonny od dotychczasowych tego typu modeli.
Andrzej Hołdys
24 marca 2025
Środowisko
Ziemskie jeziora coraz bardziej się duszą
15535 największych akwenów słodkowodnych na świecie uwzględnili w swojej analizie Yibo Zhang z Chińskiej Akademii Nauk i jego współpracownicy. Ich badania obejmowały okres od 2003 do 2023 r. Wniosek: w dwóch ostatnich dekadach znika z nich tlen.
Andrzej Hołdys
21 marca 2025
Środowisko
Dobra wiadomość: zieleń atmosferze węgla nie oddaje
To znaczy, że biosfera lądowa może być znacznie efektywniejszym stabilizatorem ziemskiego klimatu, nić do tej pory sądzono – sugerują badania opublikowane w „Science”.
Andrzej Hołdys
20 marca 2025
Środowisko
Poziom mórz: przyszłość wygląda jak początek holocenu
W jakim maksymalnym tempie może się unosić lustro ziemskich wód? Oszacowali to autorzy badań, które publikuje właśnie „Nature”.
Andrzej Hołdys
19 marca 2025
Środowisko
Bakterie na rauszu, czyli nowe spojrzenie na cykl węglowy
Niewielkie organizmy ukryte w zakamarkach naszej planety mogą być kluczem do bardziej zrównoważonej energetyki przyszłości.
Jolanta Iwańczuk
18 marca 2025
Kosmos
Jeszcze Ziemia nie zginęła. Obiektów, które mogą w nią uderzyć jest jednak sporo
Wcześniej czy później na kursie kolizyjnym z naszą planetą pojawi się duża planetoida. Naukowcy na wszelki wypadek już testują najlepsze warianty obrony. [Artykuł także do słuchania]
Andrzej Hołdys
18 marca 2025
Środowisko
Życie jak Wenus: wynurzyło się z morskich fal
Rzadkie choć potężne pioruny czy mikrowyładowania pomiędzy kropelkami wody uruchamiały produkcję fundamentalnych dla istnienia organizmów cząsteczek organicznych? Odpowiadają badacze ze Stanford University.
Andrzej Hołdys
17 marca 2025
Środowisko
Mikroplastik: ptaki cierpią, bakterie stają się oporne
Nie ulega wątpliwości, że syntetyczne odpady to problem na globalną skalę i że zanieczyszczenie nimi jest obecnie jednym z największych środowiskowych i ekologicznych wyzwań. Potwierdzają to pesymistyczne wnioski z kolejnych badań. [Artykuł także do słuchania]
Marta Alicja Trzeciak
15 marca 2025
Środowisko
Dniepr: rzeka wolna od barier i ciężka od trucizn
Po zniszczeniu tamy w Kachowce w Ukrainie przyroda rzeki szybko powraca do stanu sprzed budowy zapory. Problemem jest to, co pozostało po jej zniknięciu.
Andrzej Hołdys
13 marca 2025
Środowisko
Gdyby nie wulkany, nie mielibyśmy czym oddychać
Zanim doszło do tzw. katastrofy tlenowej, gaz ten już wcześniej na krótko pojawiał się w powietrzu. Działo się tak w fazach intensywnego wulkanizmu. Gdy taka faza przemijała, tlen z atmosfery szybko znikał. Aż przestał.
Andrzej Hołdys
10 marca 2025
Środowisko
Ziemska rana
Fragment pradawnego dna morskiego powoli zanurza się w płaszczu Ziemi.
Jeanna Bryner
1 marca 2025
Technologia
Elektryczny przypływ
Czy po wietrze i słońcu przyszła pora na morza? Jedna po drugiej w różnych częściach globu instalowane są pod wodą turbiny wytwarzające prąd z pływów morskich.
Andrzej Hołdys
1 marca 2025
Środowisko
Nastąpi nowa epoka lodowcowa? To bardzo możliwe
Inwazje i rejterady lodu na Ziemi następują cyklicznie. Rządzą nimi – stwierdził ok. 100 lat temu serbski naukowiec – czynniki kosmiczne. Teraz badacze wyliczyli, kiedy nastąpi kolejna zmiana sytuacji.
Andrzej Hołdys
27 lutego 2025
Środowisko
Jeszcze Golfsztrom ponurkuje? Naukowcy umiarkowanie optymistyczni
Europa zamarznie, a słodka woda pochodząca z topnienia lądolodu grenlandzkiego zaszkodzi krążeniu prądów morskich na północnym Atlantyku. O tym katastroficznym scenariuszu mówi się od dekad. Tym częściej, im szybciej rosną temperatury na Ziemi.
Andrzej Hołdys
26 lutego 2025
Środowisko
My, dzieci wyjątkowo chłodnej Ziemi
Nasza planeta nie lubi zimna – śnieg i lód pojawiały się na niej bardzo rzadko w ciągu ostatnich 420 mln lat. Obecny okres w dziejach globu to efekt niecodziennego splotu okoliczności, który dla nas okazał się korzystny – twierdzą naukowcy.
Andrzej Hołdys
17 lutego 2025
Środowisko
Środek Ziemi: ciągła presja sprawia, że sztywny jest tylko w teorii
Jądro wewnętrze naszej planety jest stopniowo rozmiękczane – odkryli naukowcy z University of Southern California. Stwierdzili również, dlaczego tak się dzieje.
Andrzej Hołdys
14 lutego 2025
Środowisko
Santorini: możliwa powtórka katastrofy sprzed tysięcy lat?
Czy aktywność sejsmiczna na wyspie jest związana z ruchami tektonicznymi wzdłuż uskoku Amorgos, czy przepowiada erupcję wulkaniczną? Naukowcy ostrożnie odpowiadają i monitorują sytuację.
Jolanta Iwańczuk
10 lutego 2025
Środowisko
Wulkany na Azorach wpływały na klimat Europy
W sercu Atlantyku kryją się swoiste kapsuły czasu. Ich badania dostarczyły informacji o zmianach klimatu i aktywności wulkanicznej w ciągu ostatnich 4000 lat.
Jolanta Iwańczuk
7 lutego 2025
Reklama
Reklama