Ziemia-woda-powietrze
Środowisko
Smagnięcie suszą
W Kalifornii systematycznie powiększa się kontrast pomiędzy okresami wilgotnymi i suchymi.
Clara Moskowitz
1 maja 2025
Środowisko
Drugie życie platform wiertniczych
Wycofane z eksploatacji platformy wiertnicze u wybrzeży Kalifornii są jednymi z najbardziej produktywnych siedlisk ryb morskich na świecie. Czy należy je usunąć, czy też pozostawić?
Asher Radziner
1 maja 2025
Środowisko
Gorące wnętrze Polski
Nadające się do wykorzystania zasoby wód termalnych – leczniczych i przede wszystkim użytkowych – mamy całkiem przyzwoite. Dzięki wierceniom geologicznym pula ta znacznie wzrosła w ciągu ostatnich 15 lat.
Andrzej Hołdys
1 maja 2025
Kosmos
I my polećmy na Księżyc
Rozpoczęła się era prywatnych naukowych wypraw na Srebrny Glob. Wysłano tam już wiele lądowników zbudowanych przez niewielkie firmy, głównie z USA, Izraela i Japonii.
Przemek Berg
1 maja 2025
Środowisko
Małżeństwa rzek
Tak jak i ludzie rzeki się różnią, co niekiedy bardzo widać, gdy się spotkają. Natura jednak postanowiła, że pomimo odmienności mają iść razem przez życie.
Olga Orzyłowska-Śliwińska
1 maja 2025
Środowisko
Z nerek na pola uprawne
Chociaż mocz zawiera związki bezużyteczne lub szkodliwe dla organizmu człowieka, jest cennym źródłem azotu.
(HOLD)
1 maja 2025
Środowisko
Wir morski niczym food truck
Wielkie wiry wodne zaopatrują otwarte oceany w podstawowe substancje pokarmowe.
(HOLD)
1 maja 2025
Środowisko
Mikroplastik: piętno odciśnięte przez człowieka w skałach
Wapień nylonowy, dolomit poliestrowo-akrylowy, mułowiec polipropylenowy, flisz polietylenowy – czy takie nazwy będą w przyszłości nadawać geolodzy?
Andrzej Hołdys
30 kwietnia 2025
Środowisko
Odra: ryby znowu umierają
Według danych z monitoringu jakości wód prowadzonego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wynika, że w 2024 r. po katastrofie z roku 2022 ichtiofauna się odbudowała. Niestety, pojawił się kolejny problem.
Piotr Panek
30 kwietnia 2025
Środowisko
Gdy monsun szaleje, ryby znikają, a ludzi czeka głód
Historię Zatoki Bengalskiej z ostatnich 22 tys. lat zrekonstruowali badacze. To, czego się dowiedzieli, nie napawa optymizmem. Podobnie możliwe scenariusze przyszłości.
Andrzej Hołdys
28 kwietnia 2025
Środowisko
O miejscach hałasów dobiegających spod ziemi
Sejsmolodzy na różne sposoby próbują zrekonstruować historię trzęsień ziemi w regionie świata, który badają. Poza samymi warstwami skalnymi głównym źródłem informacji są dla nich dokumenty historyczne. A jeśli ich zabraknie lub są w nich luki?
Andrzej Hołdys
25 kwietnia 2025
Środowisko
Za fale gorąca przyjdzie kiedyś im zapłacić?
28 bilionów dolarów – na taką kwotę wyceniają badacze straty wynikające z długotrwałych upałów sprowokowanych przez emisje gazów cieplarnianych w latach 1991–2020. Wskazują też winnych.
Andrzej Hołdys
23 kwietnia 2025
Środowisko
Nieszczęśliwa siódemka, czyli co zatruwa ziemię
Kadm, nikiel, chrom, arsen, kobalt, miedź i ołów – jedna piąta ludności świata mieszka w regionie świata, w którym gleba jest skażona co najmniej jednym z tych toksycznych pierwiastków. I oczywiście spożywa uprawiane tam rośliny.
Andrzej Hołdys
22 kwietnia 2025
Środowisko
Podkast 133. Małgorzata Owczarska: Wolność, równość, hydrowspólność – opowieść o błękitnej humanistyce
My, istoty z wodą żyjące w strachu przed wodą i w lęku przed jej brakiem. Jesteśmy wodą, istniejemy dzięki niej, a jednocześnie wyparliśmy ją z opisu świata, skolonizowaliśmy. O przywracaniu należnego jej miejsca opowiada dr Małgorzata Owczarska, antropolożka kultury i etnografka z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, badaczka błękitnej humanistyki, etnografii Polinezji, aktywizmu ludów tubylczych i postkolonializmu.
Karol Jałochowski
18 kwietnia 2025
Struktura
Nowy bohater początków życia: tlenek glinu
Jakie czynniki przyrodnicze mogły wspomóc syntezę aminokwasów – zastanawiali się naukowcy. I zwrócili wzrok na podwodne kominy hydrotermalne. A konkretnie na obecne w nich minerały.
Tomasz Roman Tarnawski
15 kwietnia 2025
Środowisko
O losie naszej planety mogą zdecydować cirrusy i stratocumulusy
Znaczenie chmur jako aktywnych graczy będzie rosło w miarę podnoszenia się temperatury na globie. Kłopot polega na tym, że wciąż nie za bardzo wiadomo, w jaki dokładnie sposób zachowają się na klimatycznej planszy. [Artykuł także do słuchania]
Andrzej Hołdys
15 kwietnia 2025
Środowisko
Ciemna różnorodność oświetla braki w naturze
Podstawą fitogeografii jest pojęcie potencjalnej roślinności naturalnej. Czyli tej, która zajmowałby dany teren, gdyby nie wpływ człowieka. A jest on silniejszy niż przypuszczano – dowodzą nowe badania.
Piotr Panek
8 kwietnia 2025
Środowisko
Podtlenek azotu niepokoi geochemików i geofizyków
W natlenionej wodzie azotany i azotyny pod wpływem światła słonecznego przekształcają się w ten związek bez udziału mikroorganizmów – odkryli hiszpańscy i duńscy badacze.
Piotr Panek
7 kwietnia 2025
Środowisko
Z tlenem poszło życiu łatwiej niż z fotosyntezą
Dzieje jednokomórkowych form życia na naszej planecie w pierwszych 2 mld lat jej historii zrekonstruowali badacze. Wyniki analiz okazały się zaskakujące.
Andrzej Hołdys
3 kwietnia 2025
Środowisko
Ogień już nie przyjdzie niezapowiedziany
Naukowcy przewidzą jego lokalizację z wyprzedzeniem nawet dziesięciu dni i z dokładnością do 9 km, którą w ciągu pięciu lat chcą zwiększyć do zaledwie 1 km.
Andrzej Hołdys
1 kwietnia 2025
Reklama
Reklama