Genetyka i fizjologia
Człowiek
Sinice kwitną w naszych trzewiach
Podczas gdy jedne widzimy latem na Bałtyku, innych nie możemy dostrzec, choć są bardzo, bardzo blisko: w ciemnościach naszych jelit. Co wiemy o tych lokatorkach i na co nam się ta wiedza może przydać?
Piotr Rzymski
6 maja 2022
Opinie
Chodzić, biegać, podskakiwać
Człowiek porusza się najczęściej na jeden z dwóch sposobów – chodzi lub biega – i obydwa te sposoby są zapewne wrodzone. Zasadniczy charakter danego typu lokomocji jest wyznaczony przez czas i miejsce zetknięcia się z ziemią każdej stopy.
Philip Morrison
6 kwietnia 2022
Człowiek
Cały genom ludzki rozpracowany. Ale to nie koniec
Dwadzieścia jeden lat po historycznym odczytaniu ludzkiego genomu, poznaliśmy 100 proc. jego zawartości. Teraz naukowcy snują plany opracowania pangenomu – zbioru informacji o wszystkich wariantach i mutacjach występujących u wszystkich ludzi.
Jacek Kubiak
21 marca 2022
Człowiek
Mózg: co sobie przypomina podczas snu
Podczas snu mózg odtwarza działania uwieńczone sukcesem
Ariadna Ciążela
1 października 2021
Człowiek
Jąkanie się: Nie wynika z błędów wychowawczych lub osobowości
Źródłem zaburzenia mowy są sieci neuronalne i geny. Nowe odkrycia umożliwiają nowe metody terapii.
Lydia Denworth
1 września 2021
Człowiek
Równowaga: dlaczego człowiek ją traci
Już od trzydziestki powoli zaczynamy tracić poczucie równowagi, co przekłada się na niebezpieczne dla zdrowia upadki. Jakie są tego przyczyny? Jak temu zapobiec?
Katarzyna Kornicka-Garbowska
1 sierpnia 2021
Człowiek
Zamiast dmuchać, odkryj uszy
Zmodyfikowane nauszniki ochronne mogą służyć do pomiaru poziomu alkoholu w organizmie. Wystarczy założyć je na odsłonięte uszy na ok. 30 sekund, by zainstalowany w nich sensor oparów alkoholu określił stopień upojenia.
(red.)
11 czerwca 2021
Książki
Zapisane w kościach
Mirosław Dworniczak
30 marca 2021
Książki
Zajrzeć do mózgu
Olga Orzyłowska-Śliwińska
30 marca 2021
Zdrowie
Elektryczne wspomaganie serca
Ten ważący zaledwie 300–350 g narząd pracuje wytrwale dzień i noc, pompując życiodajną krew. Czasem jednak wymaga pomocy technicznej – zewnętrznej lub wewnętrznej.
Mirosław Dworniczak
1 marca 2021
Człowiek
Tako rzecze testosteron
Jeśli biologia nie dostarcza nam jasnych podstaw do podziału sportowców na dwie rozdzielne kategorie, można się zastanawiać, dlaczego w ogóle mamy wyróżniać męskie i żeńskie dyscypliny.
Grace Huckins
1 marca 2021
Zdrowie
Dzieci uwięzione w ciałach starców
Kiedy się rodzą, wyglądają w miarę normalnie i nic nie zwiastuje poważnej choroby. Charakterystyczne zmiany w wyglądzie pogłębiają się wraz z wiekiem i uwidaczniają około drugiego roku życia. Osoby cierpiące na progerię, niezwykle rzadką chorobę genetyczną, to w istocie dzieci uwięzione w ciałach starców.
Marcin Powęska
1 lutego 2021
Zdrowie
Korzyści ze śliny
O ślinie myślimy rzadko, chyba że zaczyna nam zasychać w ustach. Tymczasem ten płyn ustrojowy jest nie tylko niesamowicie istotny dla naszego układu pokarmowego, ale też może być bardzo ważnym materiałem do diagnostyki.
Mirosław Dworniczak
1 lutego 2021
Struktura
Jak naszym oczom szkodzi smog
Zanieczyszczenie powietrza wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nieodwracalnej utraty wzroku z powodu zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) – wynika z badań naukowców z University College London.
(red.)
26 stycznia 2021
Zdrowie
Czy możemy żyć estetycznie?
red.
1 września 2020
Zdrowie
Więcej niż tłuszcz
Wizerunek tkanki tłuszczowej jako biernego magazynu zapasów odchodzi do lamusa.
Katarzyna Kornicka-Garbowska
1 września 2020
Galerie
Triki optyki
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że to, co widzimy, musi być prawdziwe i że nikt nie zdoła oszukać naszych oczu. Poniższe zdjęcia podważą te przekonania i sprawią, że przestaniemy ufać naszemu narządowi wzroku.
Justyna Jońca
1 sierpnia 2020
Zdrowie
Czego nie wiesz o swoim ciele?
Czasami wychowanie i obyczajowość sprawiają, że wstydzimy się własnej cielesności i naturalnych zjawisk fizjologicznych, obecnych w całej przyrodzie. Tymczasem czy nie wstyd jest nie wiedzieć w XXI w., jak działa organizm człowieka czy zwierzęcia?
Andrzej Fedorowicz
1 sierpnia 2020
Zdrowie
Czy dobrze siedzimy na sedesie?
red.
1 lipca 2020
Zdrowie
Kobiece rozterki
Jen Gunter
1 czerwca 2020
Reklama