Genetyka i fizjologia
Człowiek
Przyjaciół wybieramy kierując się zapachem ich ciała
Chętniej wchodzimy w bliskie relacje z ludźmi o podobnej woni – twierdzą izraelscy naukowcy. Tylko czy można ufać przedstawionym przez nich dowodom?
Marcin Rotkiewicz
24 czerwca 2022
Zdrowie
Enzym ważny dla cukrzyków zidentyfikowany
Przełomowe odkrycie może poprawić kontrolę stężenia glukozy we krwi i pomóc tym, którzy przyjmują leki obniżające poziom cukru. Podanie im enzymu ATGL będzie dużo wygodniejsze niż aplikowanie insuliny.
Paweł Walewski
15 czerwca 2022
Zdrowie
Czarna śmierć zeszła z gór Tienszan
Azja Centralna czy Chiny? W sporze o miejsce pochodzenia średniowiecznej pandemii dżumy pojawiły się nowe, mocne argumenty na rzecz pierwszej lokalizacji.
Jacek Kubiak
15 czerwca 2022
Zdrowie
Temperatura mózgu jest zmienna i wyższa niż reszty ciała
Nasz najważniejszy organ nie jest tak termostabilny, jak się do tej pory wydawało – dowiedli naukowcy z Cambridge. Co więcej, średnio ma temperaturę 38,5°C, a niektóre z jego głębokich struktur rozgrzewają się nawet do ponad 40°C.
Paweł M. Boguszewski
14 czerwca 2022
Zdrowie
Leczenie raka: stuprocentowo skuteczne, ale tylko u wybranych pacjentów
Potwierdzają to wyniki pierwszego w onkologii badania klinicznego, w którym całkowicie usunięto nowotwór u wszystkich pacjentów. Było ich jednak tylko dwunastu.
Paweł Walewski
7 czerwca 2022
Człowiek
Sinice kwitną w naszych trzewiach
Podczas gdy jedne widzimy latem na Bałtyku, innych nie możemy dostrzec, choć są bardzo, bardzo blisko: w ciemnościach naszych jelit. Co wiemy o tych lokatorkach i na co nam się ta wiedza może przydać?
Piotr Rzymski
6 maja 2022
Opinie
Chodzić, biegać, podskakiwać
Człowiek porusza się najczęściej na jeden z dwóch sposobów – chodzi lub biega – i obydwa te sposoby są zapewne wrodzone. Zasadniczy charakter danego typu lokomocji jest wyznaczony przez czas i miejsce zetknięcia się z ziemią każdej stopy.
Philip Morrison
6 kwietnia 2022
Człowiek
Cały genom ludzki rozpracowany. Ale to nie koniec
Dwadzieścia jeden lat po historycznym odczytaniu ludzkiego genomu, poznaliśmy 100 proc. jego zawartości. Teraz naukowcy snują plany opracowania pangenomu – zbioru informacji o wszystkich wariantach i mutacjach występujących u wszystkich ludzi.
Jacek Kubiak
21 marca 2022
Człowiek
Mózg: co sobie przypomina podczas snu
Podczas snu mózg odtwarza działania uwieńczone sukcesem
Ariadna Ciążela
1 października 2021
Człowiek
Jąkanie się: Nie wynika z błędów wychowawczych lub osobowości
Źródłem zaburzenia mowy są sieci neuronalne i geny. Nowe odkrycia umożliwiają nowe metody terapii.
Lydia Denworth
1 września 2021
Człowiek
Równowaga: dlaczego człowiek ją traci
Już od trzydziestki powoli zaczynamy tracić poczucie równowagi, co przekłada się na niebezpieczne dla zdrowia upadki. Jakie są tego przyczyny? Jak temu zapobiec?
Katarzyna Kornicka-Garbowska
1 sierpnia 2021
Człowiek
Zamiast dmuchać, odkryj uszy
Zmodyfikowane nauszniki ochronne mogą służyć do pomiaru poziomu alkoholu w organizmie. Wystarczy założyć je na odsłonięte uszy na ok. 30 sekund, by zainstalowany w nich sensor oparów alkoholu określił stopień upojenia.
(red.)
11 czerwca 2021
Książki
Zapisane w kościach
Mirosław Dworniczak
30 marca 2021
Książki
Zajrzeć do mózgu
Olga Orzyłowska-Śliwińska
30 marca 2021
Zdrowie
Elektryczne wspomaganie serca
Ten ważący zaledwie 300–350 g narząd pracuje wytrwale dzień i noc, pompując życiodajną krew. Czasem jednak wymaga pomocy technicznej – zewnętrznej lub wewnętrznej.
Mirosław Dworniczak
1 marca 2021
Człowiek
Tako rzecze testosteron
Jeśli biologia nie dostarcza nam jasnych podstaw do podziału sportowców na dwie rozdzielne kategorie, można się zastanawiać, dlaczego w ogóle mamy wyróżniać męskie i żeńskie dyscypliny.
Grace Huckins
1 marca 2021
Zdrowie
Dzieci uwięzione w ciałach starców
Kiedy się rodzą, wyglądają w miarę normalnie i nic nie zwiastuje poważnej choroby. Charakterystyczne zmiany w wyglądzie pogłębiają się wraz z wiekiem i uwidaczniają około drugiego roku życia. Osoby cierpiące na progerię, niezwykle rzadką chorobę genetyczną, to w istocie dzieci uwięzione w ciałach starców.
Marcin Powęska
1 lutego 2021
Zdrowie
Korzyści ze śliny
O ślinie myślimy rzadko, chyba że zaczyna nam zasychać w ustach. Tymczasem ten płyn ustrojowy jest nie tylko niesamowicie istotny dla naszego układu pokarmowego, ale też może być bardzo ważnym materiałem do diagnostyki.
Mirosław Dworniczak
1 lutego 2021
Struktura
Jak naszym oczom szkodzi smog
Zanieczyszczenie powietrza wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nieodwracalnej utraty wzroku z powodu zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) – wynika z badań naukowców z University College London.
(red.)
26 stycznia 2021
Zdrowie
Czy możemy żyć estetycznie?
red.
1 września 2020
Reklama
Reklama