Jednostka i społeczeństwo
Struktura
Figury bogów pachniały przez wieki
Posągi starożytnej Grecji i Rzymu postrzegane są jako piękne, ale zimne figury. Od jakiegoś czasu wiadomo, że były kolorowe. Teraz okazuje się, że niektóre roztaczały woń perfum. Nie one pierwsze zresztą.
Agnieszka Krzemińska
20 marca 2025
Człowiek
Sowy i śpiochy mogą mieć depresję i demencję? Nie ma podstaw, by w to wierzyć
Zbyt pochopne wnioski, nadmiernie uproszczone konkluzje, mała grupa badana – to przepis na nieudane doniesienie naukowe.
Marta Alicja Trzeciak
20 marca 2025
Zdrowie
Bakterie dostaną ostateczny nakaz eksmisji z tytanowych implantów
Mikroorganizmy są problemem w przypadku wszepu np. stawu biodrowego. Osiadają bowiem na metalu i powodują infekcje. Chińscy naukowcy znaleźli sposób na to, jak się ich pozbyć.
Tomasz Tarnawski
18 marca 2025
Zdrowie
Sąd nad fluorem: fakty kontra uprzedzenia
Niepozorny pierwiastek zaliczany do grupy mikroelementów, a więc występujący w organizmach w śladowych ilościach – budzi emocje od lat. Jest jak dentystyczna wersja Doktora Jekylla i Pana Hyde’a: wychwalany jako zbawca szkliwa i demonizowany jako cichy truciciel. Które oblicze jest prawdziwe? [Artykuł także do słuchania]
Paweł Walewski
18 marca 2025
Środowisko
Marcin Dyderski: Europejskie lasy czekają drastyczne zmiany
Na południu kontynentu, zadrzewienia w znacznej mierze ustąpią zakrzaczeniom. Za to na północy lasy powiększą swój zasięg, tam tundra będzie zarastać drzewami. Ubędzie drzew iglastych, zastąpią je liściaste. [Artykuł także do słuchania]
Jędrzej Winiecki
18 marca 2025
Technologia
Uniepalniacze: nie ma ognia, są toksyny
W urządzeniach elektronicznych istnieje ryzyko zaiskrzenia. Zmniejszają je specjalne dodatki do plastiku. One jednak poza niewątpliwymi zaletami mają poważną wadę, która ujawnia się w każdej kolejnej ich wersji.
Piotr Panek
17 marca 2025
Kosmos
Trump zamierza wybić zęby NASA. Chce ludzi w kosmosie, nie nauki i legendarnych misji
Prezydent USA planuje zmniejszyć ogólny budżet naukowy agencji nawet o połowę i przekazać te środki na rzecz załogowych wypraw kosmicznych. Pomaga mu Elon Musk. Z działaniami destrukcyjnymi idzie im dobrze. Z realizacją wizji – gorzej. [Artykuł także do słuchania]
Marin Rotkiewicz
17 marca 2025
Zdrowie
Ebola: nowy lek będzie przełomem. Być może
Obeldesivir chroni przed śmiercią 100 proc. rezusów zakażonych wirusem – wynika z badań opublikowanych właśnie na łamach „Science Advances”. Wyniki testów przedklinicznych są obiecujące. Są jednak „ale”.
Marta Alicja Trzeciak
14 marca 2025
Człowiek
Pokutną zbroję przywdziewali nie tylko mężczyźni
Ustalono płeć szczątków znalezionych w ruinach bizantyjskiego klasztoru Khirbat el-Masani pod Jerozolimą. Tym samym jest pierwszy dowód na to, że surowe praktyki pokutne stosowały także kobiety.
Agnieszka Krzemińska
12 marca 2025
Człowiek
Drogi dzielą tych, co blisko siebie
Wpływ, jaki na więzi społeczne mają obwodnice śródmiejskie w 50 największych miastach USA, przeanalizowali badacze z Complexity Science Hub. Wnioski są zgodne z tezą urbanistów.
Tomasz Targański
11 marca 2025
Struktura
Polska nauka: nieetyczna gra z systemem nie może być wynagradzana
Odroczenie ewaluacji i zrobienie jej rygorystycznie, według sensownych zasad, wydaje się jedynym sposobem, abyśmy nie zacementowali bylejakości na kolejną czterolatkę. [Artykuł także do słuchania]
Dariusz Jemielniak
11 marca 2025
Człowiek
„Długi Covid” ma jeszcze jedną twarz. Polityczną
A jeśli ten stan to nie tylko problemy z pamięcią i koncentracją? O niebezpiecznych związkach między pandemią a populizmem. [Artykuł także do słuchania]
Tomasz Targański
11 marca 2025
Człowiek
Nierówności są wpisane w DNA miast? Tak, ale niekoniecznie
Drapacze chmur bogaczy sąsiadujące z popadającymi w ruinę kamienicami czynszowymi – to obraz wielu metropolii. Współczesnych, ale też starożytnych. Temu tematowi swoje badania poświęcili naukowcy z Max Planck Institute of Geoanthropology w Jenie.
Agnieszka Krzemińska
10 marca 2025
Opinie
Ropa i gaz ziemny: kłamstwa dla zachowania status quo
„Istnieje trwałe gospodarcze i społeczne zapotrzebowanie na paliwa kopalne, które nadal będą odgrywać kluczową rolę w naszym życiu”? Są one „niezbędne dla współczesnej cywilizacji”? Argument przeciw takim opiniom ma już 99 lat.
Naomi Oreskes
1 marca 2025
Struktura
Brudne jak… mydło
Wynalezione najpewniej przez przypadek, kiedyś trudno dostępne i bardzo drogie, używane głównie do czyszczenia wełny i prania, dopiero później do higieny osobistej. Do dziś w wielu miejscach na świecie produkowane metodą sprzed stuleci, coraz częściej też hobbystycznie.
Mirosław Dworniczak
1 marca 2025
Człowiek
Foie gras: eleganckie danie niehumanitarne
Popularny w kuchni francuskiej pasztet zrobiony jest z kaczej lub gęsiej wątroby. Niestety tucz ptaków należy do bardzo drastycznych, dlatego ten kulinarny rarytas jest w wielu krajach zakazany. [Artykuł także do słuchania]
Radosław Kożuszek
1 marca 2025
Zdrowie
Czy tańsze leki generyczne są mniej skuteczne?
Odpowiedzi na postawione pytanie udzielili badacze z University of New South Wale (Australia), którzy analizowali psychofizjologiczne aspekty związane z przyjmowaniem leków.
Katarzyna Kornicka-Garbowska
1 marca 2025
Człowiek
Dlaczego wycieki danych zagrażają naszemu bezpieczeństwu
Jak chronić poufne informacje?
Ben Guarino
1 marca 2025
Człowiek
U Celtów rządziły kobiety
Badania genetyczne sugerują, że 2 tys. lat temu na Wyspach Brytyjskich panował matriarchat.
(HOLD)
1 marca 2025
Człowiek
Białe kepi, żelazna dyscyplina
Od armii wyrzutków po najlepiej wyszkolonych najemników świata. Legia Cudzoziemska wciąż przyciąga najtwardszych żołnierzy.
Kamil Nadolski
1 marca 2025
Reklama
Reklama