Chemia i biologia
Struktura
Człowiek zmodyfikował bakterie, by lepiej mu służyły
W genach udomowionych mikroorganizmów można znaleźć wiele klasycznych, występujących także u roślin i zwierząt sygnatur udomowienia.
Andrzej Hołdys
1 sierpnia 2022
Środowisko
Czy można przechytrzyć śmierć
Istnieje na świecie zwierzę, które nigdy nie umiera, a kiedy jest stare lub narażone na stres, potrafi odwrócić swój cykl życiowy, stając się ponownie osobnikiem młodocianym.
Radosław Kożuszek
27 kwietnia 2021
Kosmos
Glony i grzyby użyźnią Marsa?
Jak uprawiać rośliny tam, gdzie nie mają warunków, by rosnąć? Na przykład na Marsie? Odpowiedź na to pytanie znają Hubert Kowalski, Maciej Piejdak i Izabela Świca – byli studenci z Koła Naukowego Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Warmiński-Mazurskiego w Olsztynie. Stworzyli „Kapsułę nowego życia”.
(red.)
30 marca 2021
Środowisko
Bańka ochronna zarodka
Przez dziesięciolecia uważano, że łożysko skutecznie chroni zarodek przed patogenami, ale epidemia wirusa Zika w Brazylii i pandemia SARS-CoV-2 sprawiły, że musimy zweryfikować te poglądy.
Marcin Powęska
1 sierpnia 2020
Środowisko
Włoski, szopy i szczeciny
Ten ewolucyjny wynalazek ssaków pozwolił im zasiedlić każde, nawet najbardziej niegościnne miejsce na Ziemi. Chroni przed zimnem, kurzem, wilgocią i drapieżnikami. Odbija szkodliwe promieniowanie słoneczne i jest nośnikiem zapachu. Pomaga także podczas zdobywania pożywienia i informuje o płci, wieku, a nawet zdrowiu czy stanie emocjonalnym. /Z archiwum WiŻ/
Radosław Kożuszek
1 czerwca 2020
Środowisko
Szkielet
Wyrażenie „szkielet” najczęściej kojarzy się z pracownią biologiczną albo z obrazem rentgenowskim, na którym można zobaczyć kości kryjące się w organizmie człowieka. Ale pojęcie to jest zdecydowanie szersze i nie dotyczy wyłącznie biologii.
Mirosław Dworniczak
1 maja 2020
Środowisko
Laboratoryjne fabryki jadu
Opracowano metodę hodowli komórek pochodzących od węży.
(KKG)
1 marca 2020
Środowisko
Lampy uliczne nie służą ptakom
Miejskie oświetlenie osłabia układ odpornościowy wróbli, a tracą na tym ludzie.
(HOLD)
1 września 2019
Środowisko
Jaja nowej generacji
Z kuchennego stołu kurze jaja trafiły do laboratoriów. Naukowcy nie traktują ich jednak jako przysmaku kulinarnego. Jest to dla nich wartościowy surowiec biomedyczny do produkcji suplementów i leków.
Katarzyna Kornicka-Garbowska
1 sierpnia 2019
Środowisko
Naśladując naturę
(MD)
1 czerwca 2019
Środowisko
Klej na przeciwnika
Na ślad niesamowitych zdolności australijskiego ślimaka Triboniophorus graeffei badacze wpadli, odnajdując w jego pobliżu przyklejoną do gałązki rzekotkę.
(KK)
1 maja 2019
Środowisko
Życie bez tlenu
Większość zwierząt żyjących na Ziemi potrzebuje niezbędnego do oddychania tlenu. Hipoksja, czyli jego niedobór w organizmie, prowadzi do upośledzenia wielu procesów metabolicznych.
(KK)
1 marca 2019
Środowisko
Współcześni Matuzalemowie
Niektóre gatunki na Ziemi żyją nawet tysiące lat. Widziały i przetrwały wiele. Były świadkiem zmian klimatycznych, klęsk żywiołowych i rewolucji przemysłowej.
Katarzyna Kornicka
1 marca 2019
Środowisko
Ginące kwiatozwierzę
Pojawiły się ok. 500 mln lat temu. Od tego czasu przetrwały wiele naturalnych kryzysów, w tym cztery masowe wymierania gatunków. Tym razem na ich drodze stanął człowiek. Tego starcia koralowce mogą już nie przetrwać.
Katarzyna Kornicka
1 lutego 2019
Człowiek
Małpy mogą się wylegiwać, my musimy być aktywni
Szympansy i inne małpy człekokształtne, mimo lenistwa, cieszą się nadspodziewanie dobrym zdrowiem. My nie mamy tyle szczęścia. Oczywiście nie każdy musi trenować tyle, ile olimpijczycy. Ale od kanap powinniśmy się raczej trzymać z daleka.
Herman Pontzer
1 lutego 2019
Środowisko
Zwierzęta na antydepresantach
Rzeki, jeziora i morza zawierają koktajl medykamentów. Niestety specyfiki te powodują u organizmów wodnych różne zmiany.
(MD)
1 grudnia 2018
Środowisko
Termicie feministki
Glyptotermes nakajimai rozmnażają się bez udziału samców i tworzą sprawnie funkcjonujące kolonie.
(KK)
1 listopada 2018
Środowisko
Z kalendarza: 25. rocznica urodzin sklonowanej owcy Dolly
Ta owca urodziła się dzięki klonowaniu. Później nauka poszła o krok dalej. Biologia syntetyczna to prawdziwa rewolucja. Narzędzia, którymi dysponują obecnie uczeni, pozwalają projektować i syntetyzować życie od nowa. Co więcej, umożliwiają przywrócenie do życia gatunków wymarłych. /Z archiwum WiŻ/
Katarzyna Kornicka
1 października 2018
Środowisko
Emocjonalne życie zwierząt
Przez wiele lat uważano, że jedynym gatunkiem zdolnym do odczuwania emocji jest człowiek. Dziś coraz lepiej rozumiemy emocje i uczucia zwierząt, które pokazują nam swoje ludzkie oblicze.
Katarzyna Kornicka
1 września 2018
Środowisko
Kto rano wstaje…
Najnowsze badania przynoszą pozytywne wieści dla rannych ptaszków. Okazuje się, że wczesne wstawanie koreluje z mniejszym ryzykiem zachorowania na depresję.
(KK)
1 sierpnia 2018
Reklama
Reklama