Mazurskie jezioro Śniardwy jest największym akwenem w Polsce. Znajdują się na nim m.in. wyspy: Pajęcza, Czarci Ostrów i Szeroki Ostrów. Mazurskie jezioro Śniardwy jest największym akwenem w Polsce. Znajdują się na nim m.in. wyspy: Pajęcza, Czarci Ostrów i Szeroki Ostrów. Forum
Galerie

Mazury: historie i zagadki

Kurhan z późnej epoki brązu w Panistrudze.Forum Kurhan z późnej epoki brązu w Panistrudze.
Region ten to nie tylko malownicze jeziora i przystanie żeglarskie. To również miejsca, gdzie nowoczesność przeplata się z historią. Mazury obfitują w zagadki i fascynujące opowieści. Turyści znajdą tu wszystko, czego potrzeba, aby spędzić miło czas.

Mazury to region w północno-wschodniej Polsce, obejmujący Pojezierze Mazurskie i Iławskie. Dawniej nazywano je Mazowszem Pruskim lub Mazurami Pruskimi, a ich niemiecka nazwa brzmiała „Masuren”. Najbardziej znane turystom miasta na Mazurach to Ostróda, Giżycko, Pisz i Mikołajki. Znajduje się też tu najbardziej wysunięty na północny wschód punkt województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie łączą się granice Litwy, Rosji i Polski. Obszar ten zamieszkiwali i nadal zamieszkują Mazurzy, wywodzący się ze średniowiecznych osadników z Mazowsza, zasymilowani z kolonistami z Rzeszy Niemieckiej.

Wiedza i Życie 8/2021 (1040) z dnia 01.08.2021; Inne spojrzenie; s. 10