W 1999 r. zestaw „Sekret Sfinksa” był jedną z najlepiej sprzedających się zabawek – choć Sfinks był zdecydowanie mniejszy… W 1999 r. zestaw „Sekret Sfinksa” był jedną z najlepiej sprzedających się zabawek – choć Sfinks był zdecydowanie mniejszy… Pimonmartj / Shutterstock
Człowiek

Klocki to hit

Jeden z wielu zestawów drewnianych klocków wyprodukowanych przez „Zorkę” w Cieplicach Śląskich.Maria Wieczorek Jeden z wielu zestawów drewnianych klocków wyprodukowanych przez „Zorkę” w Cieplicach Śląskich.
Początkowo miały tylko uczyć liter, szybko jednak stały się przedmiotami rozwijającymi wyobraźnię. Do ich upowszechnienia przyczynili się sprytni wynalazcy i rzutcy przedsiębiorcy. Dziś na całym świecie powstają miliony klocków. Drewniane, kamienne, gumowe czy plastikowe są jedną z ulubionych zabawek dzieci. Niektóre jednak wywołują kontrowersje…

Pierwsze klocki zdecydowanie różniły się od tych, którymi bawią się współczesne dzieci. Inaczej też się nazywały. Na sześciennych kostkach zamiast oczek znajdowały się litery służące nauce czytania. Taka była również ich rola. Dziś głównym zadaniem klocków jest rozwijanie wyobraźni przestrzennej i kreatywności. W 1693 r. angielski filozof John Locke radził rodzicom: „Aby wyuczyć dzieci abecadła drogą zabawy, można użyć kostek lub coś podobnego, w czem litery służą do gry, i wynaleźć w tym celu dwadzieścia innych zabawek, odpowiednich do ich [dzieci] usposobienia”.

Wiedza i Życie 6/2018 (1002) z dnia 01.06.2018; Zabawki; s. 56
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >