Na przełomie XIX i XX w. coraz częstszym elementem nadmorskiego krajobrazu stały się kosze plażowe. Na przełomie XIX i XX w. coraz częstszym elementem nadmorskiego krajobrazu stały się kosze plażowe. Forum
Człowiek

Tak dawniej wypoczywano

W czasie wakacji nad morzem pod koniec XIX i na początku XX w. obowiązywał swoisty dress code. Modne były kapelusze i ubiór, który mimo wypoczynku nie pozbawiał kobiecości.Forum W czasie wakacji nad morzem pod koniec XIX i na początku XX w. obowiązywał swoisty dress code. Modne były kapelusze i ubiór, który mimo wypoczynku nie pozbawiał kobiecości.
Na przełomie XIX i XX w. ludzie zaczęli przekonywać się do wypoczynku nad Bałtykiem. Gdzie mieszkali? W jakich strojach się kąpali? Do czego służyły wanny z podgrzewaną wodą morską?

Jak grzyby po deszczu wyrastały w tym czasie nad Bałtykiem miejsca noclegowe, gdzie letnicy mogli zetknąć się z naturą – choćby pod strzechą rybackiej chaty. Z czasem pojawiły się komfortowe uzdrowiska i obiekty oferujące szeroką gamę usług oraz rozrywek. To również okres tworzenia się swoistej kultury turystycznej, gdy podczas kąpieli morskiej ubierano się w stosowne stroje i przestrzegano tego, co wypadało, a co nie. Chociaż tamta epoka diametralnie różniła się od współczesnych zatłoczonych, hałaśliwych plaż i nie znano wówczas kremów UV czy bikini, turyści świetnie się bawili.

Wiedza i Życie 4/2021 (1036) z dnia 30.03.2021; Historia; s. 58
Reklama