Od trzech lat po okołoziemskiej orbicie krąży czerwona Tesla Roadster, wysłana przez SpaceX. Za kierownicą siedzi „Starman” – manekin w stroju astronauty. Od trzech lat po okołoziemskiej orbicie krąży czerwona Tesla Roadster, wysłana przez SpaceX. Za kierownicą siedzi „Starman” – manekin w stroju astronauty. SpaceX
Człowiek

Kosmiczna turystyka: dla kogo i za ile

New Shepard, czyli rakieta firmy Jeffa Bezosa – z miliarderem na pokładzie – wystartowała 20 lipca 2021 r.Blue Origin New Shepard, czyli rakieta firmy Jeffa Bezosa – z miliarderem na pokładzie – wystartowała 20 lipca 2021 r.
Lata temu wymarzyli sobie prywatne loty w kosmos. W zrealizowaniu marzeń pomogły im miliardy na koncie. Właśnie rozpoczęła się era kosmicznej turystyki.

Jeff Bezos, założyciel Amazon. com i najbogatszy człowiek świata z majątkiem sięgającym ponad 200 mld dol., przyznał, że z perspektywy kosmosu widzi się Ziemię zupełnie inaczej. A konkretniej: inaczej patrzy się na atmosferę naszej planety. „To ten maleńki, delikatny twór” – powiedział na konferencji prasowej po powrocie z pierwszego kosmicznego lotu swojej spółki Blue Origin. Przekonał się, jak bardzo atmosfera jest krucha i jak bardzo ją niszczymy. Wyznanie miliardera warto docenić choćby dlatego, że na co dzień w dziedzinie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery Bezos robi coś całkowicie odwrotnego.

Wiedza i Życie 9/2021 (1041) z dnia 25.08.2021; Podróże w kosmos; s. 50
Reklama