Trójwymiarowa instalacja twarzy Mae West z Muzeum Salvadora Dalego w jego rodzinnym mieście Figueres. Trójwymiarowa instalacja twarzy Mae West z Muzeum Salvadora Dalego w jego rodzinnym mieście Figueres. Shutterstock
Człowiek

Śmiech: do czego służy

Uśmiech należy do kulturowych uniwersaliów. Dzięki niemu możemy porozumieć się na całym świecie.Shutterstock Uśmiech należy do kulturowych uniwersaliów. Dzięki niemu możemy porozumieć się na całym świecie.
Czarujący, zniewalający, czuły, uprzejmy, nieśmiały, figlarny, ironiczny czy lekceważący. Uśmiech skrzy się odcieniami uczuć i emocji. Czasem przeradza się w śmiech – perlisty i zaraźliwy, choć zdarza się też usłyszeć prawdziwie diabelski chichot.

U większości zwierząt wargi nie są uwypuklone, a np. takie żółwie czy ptaki mają jedynie twarde dzioby. Mamy więc szczęście – nasze dobrze widoczne wargi mogą służyć do komunikacji. Ich silne wywinięcie dodatkowo podkreśla kontrast między czerwienią ust a skórą. Ponieważ cienka skóra tego obszaru składa się jedynie z trzech do pięciu warstw komórkowych, czerwień pochodzi od prześwitujących naczyń krwionośnych. W kontakcie z drugim człowiekiem kolor ten przyciąga naszą uwagę, dlatego nie przez przypadek od tysiącleci kobiety dodatkowo podkreślają go pomadkami.

Wiedza i Życie 10/2021 (1042) z dnia 01.10.2021; Psychologia; s. 62
Reklama