Ilustracja Gérard Dubois
Człowiek

Proust wśród maszyn*

Christof Koch jest naczelnym naukowcem i prezesem Allen Institute for Brain Science w Seattle. Należy do komitetu doradczego Scientific American.Nick Higgins Christof Koch jest naczelnym naukowcem i prezesem Allen Institute for Brain Science w Seattle. Należy do komitetu doradczego Scientific American.
Za kilka stuleci komputery być może wreszcie dorównają inteligencją człowiekowi. Ale czy to znaczy, że będą świadomie doświadczały świata?

Przyszłość, w której możliwości myślowe komputerów zbliżą się do naszych, coraz silniej rysuje się na horyzoncie. Już czujemy na karku ciepły oddech potęgi uczenia maszynowego (machine learning, ML) i algorytmów. Intensywny rozwój przyniesie nam w najbliższych dziesięcioleciach maszyny o inteligencji porównywalnej z ludzką, potrafiące mówić i myśleć, mające ogromny wpływ na gospodarkę, politykę oraz, co nieuchronne, przemysł zbrojeniowy. Narodziny prawdziwej sztucznej inteligencji całkowicie wpłyną na przyszłość gatunku ludzkiego i na to, czy ją w ogóle będzie miał.

Świat Nauki 1.2020 (300341) z dnia 01.01.2020; Świadomość; s. 50
Reklama