Szkielety znalezione na stanowisku Cliff End Farm na południu Anglii liczą ok. 3 tys. lat i prawdopodobnie należą do pierwszego lub drugiego pokolenia celtyckich migrantów z kontynentu. Szkielety znalezione na stanowisku Cliff End Farm na południu Anglii liczą ok. 3 tys. lat i prawdopodobnie należą do pierwszego lub drugiego pokolenia celtyckich migrantów z kontynentu. Wessex Archaeology
Człowiek

Celtowie: obcy, pokojowo migrujący

Celtowie opanowali wyspy brytyjskie stopniowo. Podążali na północ, mieszając się z tubylczą ludnością.

Kolebka wojowniczych Celtów znajdowała się nad górnym Dunajem i Renem. W I tys. p.n.e. podbili oni znaczną część północnej i zachodniej Europy i stopniowo zajmowali kolejne terytoria, docierając także na tereny dzisiejszej południowej Polski.

Celtowie skolonizowali też Wielką Brytanię i Irlandię, przynosząc tam język, którym do dziś mówi część mieszkańców obu wysp. By ustalić, kiedy to się stało, przeanalizowano DNA pobrane od 793 osób zmarłych na Wyspach 2–6 tys. lat temu. Jak twierdzą badacze, podobieństwo genetyczne, a także kulturowe do niewątpliwie celtyckich mieszkańców zachodniej Francji, a nawet bardziej odległej Hiszpanii wskazuje, że znaleziono celtycką migrację.

Wiedza i Życie 2/2022 (1046) z dnia 01.02.2022; Sygnały; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Skąd się wzięli Szkoci, Walijczycy i Irlandczycy?"
Reklama