21 czerwca 2020 roku mieszkańcy Richmond w stanie Wirginia zebrali się pod byłym pomnikiem konfederatów, aby świętować Dzień Emancypacji, upamiętniający zniesienie niewolnictwa w USA. Obecnie postument ten upamiętnia ofiary brutalności policji i nosi nazwę Kręgu Marcusa-Davida Pettersa, od nazwiska mężczyzny, który został zastrzelony przez policję w Richmond w 2018 roku. 21 czerwca 2020 roku mieszkańcy Richmond w stanie Wirginia zebrali się pod byłym pomnikiem konfederatów, aby świętować Dzień Emancypacji, upamiętniający zniesienie niewolnictwa w USA. Obecnie postument ten upamiętnia ofiary brutalności policji i nosi nazwę Kręgu Marcusa-Davida Pettersa, od nazwiska mężczyzny, który został zastrzelony przez policję w Richmond w 2018 roku. Redux Pictures
Człowiek

COVID pogłębił podziały w amerykańskim społeczeństwie

W listopadzie ubiegłego roku na Manhattanie odbył się marsz przeciw obowiązkowym szczepieniom na COVID, w którym wzięli udział przedstawiciele skrajnej prawicy, w tym członkowie neofaszystowskiej grupy Proud Boys. Ponad 20 członków Proud Boys zostało postawionych w stan oskarżenia w związku z udziałem w ataku na Kapitol 6 stycznia 2021 roku.Redux Pictures W listopadzie ubiegłego roku na Manhattanie odbył się marsz przeciw obowiązkowym szczepieniom na COVID, w którym wzięli udział przedstawiciele skrajnej prawicy, w tym członkowie neofaszystowskiej grupy Proud Boys. Ponad 20 członków Proud Boys zostało postawionych w stan oskarżenia w związku z udziałem w ataku na Kapitol 6 stycznia 2021 roku.
Pandemia zdynamizowała ruch Black Lives Matter, a także sprowokowała groźną reakcję

W 2020 roku w miarę jak przybywało ofiar, stało się jasne, że ludzie kolorowi umierają znacznie częściej niż biali. Wykonywali prace, które narażały ich na infekcję, cierpieli na różne choroby, które zwiększały prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu COVID-u, i w przeciwieństwie do białych Amerykanów mieli ograniczony dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej. To śmiertelne żniwo dobitnie unaoczniło, że nierówności i rasizm w Stanach Zjednoczonych są wciąż żywe i mają się dobrze.

Świat Nauki 4.2022 (300368) z dnia 01.04.2022; Raport specjalny. Jak COVID zmienił świat; s. 60
Reklama