Ten dom stojący nad zatoką Delaware w stanie New Jersey wkrótce zostanie rozebrany, jak wiele innych domów w sąsiedztwie. Opuszczone przez ludzi obszary brzegu morskiego zostaną przywrócone naturze. Ten dom stojący nad zatoką Delaware w stanie New Jersey wkrótce zostanie rozebrany, jak wiele innych domów w sąsiedztwie. Opuszczone przez ludzi obszary brzegu morskiego zostaną przywrócone naturze. Zdjęcie Grant Delin
Człowiek

Nadchodzi woda

Tam, gdzie stał dom Monique Coleman, rosną dziś sadzonki drzew. Podobny los czeka dom z lewej strony.Zdjęcie Grant Delin Tam, gdzie stał dom Monique Coleman, rosną dziś sadzonki drzew. Podobny los czeka dom z lewej strony.
Rzecz do niedawna niewyobrażalna: w USA mieszkańcy nadmorskich terenów zaczynają się wycofywać w głąb lądu przed podnoszącym się morzem

Piwnica w domu Monique Coleman była jeszcze mokra, kiedy słona woda zaczęła wlewać się na nowo. Zaledwie kilka dni po tym jak Sandy wzburzyła wody środkowego Atlantyku i rekordowa kipiel wdarła się na najgęściej zaludniony rejon USA, burmistrz New Jersey obiecał, że plaże zostaną na powrót pokryte piaskiem.

Hasła w stylu „odbudujemy i staniemy się silniejsi” nigdy jakoś nie przemawiały do Coleman, która zamieszkała nie na którejś z kultowych wysp barierowych, ale na płaskiej jak stół równinie zalewowej przeciętej autostradą międzystanową z 12 pasami ruchu.

Świat Nauki 9.2018 (300325) z dnia 01.09.2018; Zmiana klimatyczne; s. 34