Neuron kory wzrokowej. W każdej chwili życia miliardy neuronów w naszych mózgach komunikują się ze sobą, przetwarzając docierające do nich informacje. Neuron kory wzrokowej. W każdej chwili życia miliardy neuronów w naszych mózgach komunikują się ze sobą, przetwarzając docierające do nich informacje. Dr. Massimo Scanziani
Człowiek

Kora wzrokowa jest tak plastyczna, że niewidomi mogą znów widzieć?

Jeśli technicznie dałoby się przywrócić wzrok dorosłej osobie niewidomej od urodzenia, to czy kora wzrokowa byłaby w stanie nauczyć się widzenia? Badanie jej plastyczności pozwala zbliżyć się do odpowiedzi.

Wzrok pomaga zdobywać informacje, dostrzegać zagrożenia i sprawnie działać. Nic więc dziwnego, że nasz mózg poświęca znaczną część swoich zasobów na interpretację sygnałów docierających z oczu. Naukowcy szacują, że u osób widzących co najmniej 20% kory mózgowej (4–5 mld neuronów) zajmuje się głównie przetwarzaniem informacji wzrokowych. Jednakże u sporej grupy ludzi sygnały takie nie docierają do niej, ponieważ są oni niewidomi. Czym więc zajmują się obszary wzrokowe w ich mózgach? Ta zagadka już od dawna fascynuje naukowców, a jej rozwiązanie może przybliżyć nas do zrozumienia zasad rządzących plastycznością ludzkiego mózgu, czyli zdolnością tego organu do przystosowania się do nowych warunków pod wpływem bodźców z otoczenia.

Wiedza i Życie 10/2022 (1054) z dnia 01.10.2022; Neurobiologia; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Plastyczne mózgi niewidomych"
Reklama