Ilustracja Chris Gash
Człowiek

Brakujące ogniwa

Mysi test: By stwierdzić, jak działają poszczególne przełączniki, naukowcy wprowadzali je do zarodków myszy wraz z odcinkami DNA nadającymi komórkom niebieskie zabarwienie (gdy przełącznik jest w pozycji „ON”). Kolor niebieski pojawiał się w miejscach, gdzie miały powstać włoski czuciowe i inne cebulki włosowe (1), a także w komórkach, z których tworzy się penis, łechtaczka lub gruczoły mlekowe (2). Innymi metodami wykazano, że przełącznik znajduje się bardzo blisko genu nadającego komórkom wrażliwość na hormony płciowe, takie jak testosteron (3), a u dorosłych samców myszy przełącznik ten jest bardzo aktywny w komórkach wytwarzających wyrostki na penisach (4).Dzięki uprzejmości Philipa L. Reno Mysi test: By stwierdzić, jak działają poszczególne przełączniki, naukowcy wprowadzali je do zarodków myszy wraz z odcinkami DNA nadającymi komórkom niebieskie zabarwienie (gdy przełącznik jest w pozycji „ON”). Kolor niebieski pojawiał się w miejscach, gdzie miały powstać włoski czuciowe i inne cebulki włosowe (1), a także w komórkach, z których tworzy się penis, łechtaczka lub gruczoły mlekowe (2). Innymi metodami wykazano, że przełącznik znajduje się bardzo blisko genu nadającego komórkom wrażliwość na hormony płciowe, takie jak testosteron (3), a u dorosłych samców myszy przełącznik ten jest bardzo aktywny w komórkach wytwarzających wyrostki na penisach (4).
Nasze wielkie mózgi, wyprostowana postawa i sposób uprawiania miłości mogą być wynikiem utracenia przez człowieka kluczowych odcinków DNA

Gdy odwiedzamy ogród zoologiczny, by obejrzeć naszych najbliższych krewnych biologicznych – wielkie małpy – dwie rzeczy rzucają nam się w oczy. Pierwsza: one są tak bardzo do nas podobne. Pełne wyrazu twarze czy chwytne dłonie szympansów, bonobo, orangutanów i goryli w przedziwny sposób przypominają nasze.

I druga rzecz: wszystkie te stworzenia to jednak nie my, z pewnością. Nasz wyprostowany chód, ogromne i sprawne mózgi i wiele innych cech – wszystko to stawia między nami a nimi barierę nie do przekroczenia.

Świat Nauki 6.2017 (300310) z dnia 01.06.2017; Ewolucja; s. 36
Reklama