. . Shutterstock
Człowiek

Mindfulness jest równie skuteczny, jak lek przeciwlękowy

Trzecia fala badań nad medytacją: poziom zaawansowany
Człowiek

Trzecia fala badań nad medytacją: poziom zaawansowany

W środowisku akademickim medytacja jest zwykle postrzegana jako sposób radzenia sobie ze stresem. Nowe badania wskazują na możliwość jej znacznie szerszego zastosowania: może ona również być źródłem doświadczeń prowadzących do głębokiej transformacji psychicznej. [Artykuł także do słuchania]

To pierwsze bezpośrednie porównanie działania medytacji i jednego z najskuteczniejszych używanych obecnie medykamentów – escitalopramu.

Pod koniec lat 70. XX w. prof. Jon Kabat-Zinn, amerykański naukowiec z University of Massachusetts Medical School, opracował psycho-edukacyjny program MBSR. To skrót od ang. Mindfulness-Based Stress Reduction, czyli redukcja stresu poprzez medytację uważności. Medytacja ta (znana jako midfulness) to zaś – w dużym skrócie – technika koncentrowania uwagi na wewnętrznych (np. oddechu) i zewnętrznych (np. zapachu lasu) bodźcach występujących w danej chwili.

Od tamtego czasu MBSR, jak i szerzej mindfulness, zaczęły być coraz częściej wykorzystywane w psychoterapii, a kolejne badania wskazywały na ich skuteczność m.

Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >