Shutterstock
Człowiek

Jak piwo podbiło świat

Drożdże Saccharomyces cerevisiae na fotografii wykonanej przez mikroskop skaningowy. Z jednego z nich wypączkowuje kolejny organizm. Pozostałe mają na końcach blizny po pączkowaniu.Indigo Drożdże Saccharomyces cerevisiae na fotografii wykonanej przez mikroskop skaningowy. Z jednego z nich wypączkowuje kolejny organizm. Pozostałe mają na końcach blizny po pączkowaniu.
Historia tego napoju liczy tyle lat, ile historia chleba. Nic w tym dziwnego. Oba produkty zawdzięczają swoje istnienie udomowieniu zbóż oraz… temu samemu gatunkowi drożdży. Trudno sobie wyobrazić świat bez chleba. A bez piwa?

Z pewnością nie wyobraża sobie tego Charles Bamforth, emerytowany profesor University of California w Davis, autor kilkuset publikacji naukowych i trzech książek poświęconych piwu. Zajmował się jego składem chemicznym, smakiem, aromatem, a nawet pianą powstającą podczas nalewania. Pianie właśnie poświęcił obszerny artykuł przeglądowy pod tytułem „The Physics and Chemistry of Beer Foam”, opublikowany na początku br. w „European Food Research and Technology”. Odkrył, że tworzą ją głównie zawarte w jęczmieniu związki zwane polipeptydami amfipatycznymi.

Wiedza i Życie 7/2023 (1063) z dnia 01.07.2023; Obyczaje; s. 44
Reklama