Prowincja Syczuan. 2008 r. Chińscy uczniowie idą kilka godzin górską drogą do szkoły podstawowej. Prąd w budynku zapewnia darowany generator, działający dzięki energii wodospadu.
Imaginechina/East News
Czas do szkoły [Galeria zdjęć]
Szkoła kojarzy się nam z trudem wkuwania wiedzy i wielogodzinnym siedzeniem w klasie. Doceńmy jednak, jak mamy dobrze w porównaniu z niektórymi społecznościami.
1 września 2023
Bywają takie miejsca, gdzie dzieci uczą się pod mostem, na peronie dworcowym, na łódce, w autobusie, namiocie, jaskini lub w zrujnowanym domu, a po drodze do szkoły pokonują przepaście i prowizoryczne przeprawy nad rwącymi rzekami.
IndigoSzkoła na pływającej wyspie wykonanej ze splecionych oczeretów. Jezioro Titicaca (Peru). Tak żyje lud Uros.
Reuters/ForumIndonezja. 2012 r. Ponieważ most został zniszczony przez powódź, uczniowie mieli wyjątkowe trudne zadanie, żeby przedostać się na drugą stronę rzeki.
Imaginechina/East NewsProwincja Hunan, środkowe Chiny. 5-letnia uczennica, by dotrzeć do szkoły, musiała wspiąć się na urwisko po drewnianej drabinie. W końcu władze nakazały zbudować ścieżkę, co trwało ok. 40 dni ze względu na trudne warunki terenowe.
IndigoBangladesz. Pływające nauczanie zostało przygotowane przez organizację typu non profit. Dzieci uczą się tak podczas powodzi. Kiedy sytuacja się stabilizuje, łodzie służą jako transport do szkoły.
AFP/EAST NEWS2022 r. Nowe Delhi (Indie). Darmowe nauczanie pod mostem dla dzieci ze slumsów. Nie ma stołów ani krzeseł. Takie zajęcia organizuje od 2010 r. Rajesh Kumar Sharma, nauczyciel z bardzo biednej rodziny.
AFP/EAST NEWS2007 r., prowincja Kuejczou, południowe Chiny. Mieszkańcy Miao wzięli sprawy w swoje ręce i w 1984 r. założyli w jaskini szkołę podstawową. Rząd zamknął ją w 2011 r. i przeznaczył środki na postawienie nowego budynku.
Zuma/ForumBagdad (Irak), 2018 r. Organizacja pozarządowa przekształciła stary autobus w mobilną szkołę dla dzieci ze slumsów. Mieścił aż 50 uczniów.
ForumJakucja, 2022 r. Uczniowie w koczowniczej szkole, gdzie uczą się np. matematyki oraz umiejętności związanych z tradycyjnym trybem życia.
Wiedza i Życie
9/2023
(1065) z dnia 01.09.2023;
Inne spojrzenie;
s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Czas do szkoły"