Liczące ponad 5 tys. lat wizerunki zwierząt hodowlanych wykonane przez mieszkańców jaskini w środkowej części Półwyspu Arabskiego, dziś zajętej przez pustynie. Liczące ponad 5 tys. lat wizerunki zwierząt hodowlanych wykonane przez mieszkańców jaskini w środkowej części Półwyspu Arabskiego, dziś zajętej przez pustynie. Stewart et al (2024)
Człowiek

Jaskiniowi rolnicy z Arabii

Jaskinię Umm Jirsan wydrążyły miliony lat temu podziemne potoki lawy.Green Arabia Project Jaskinię Umm Jirsan wydrążyły miliony lat temu podziemne potoki lawy.
Wprowadzili się do nich 10 tys. lat temu i ostatecznie opuścili je dopiero przed 3,5 tys. lat, gdy klimat Półwyspu Arabskiego stał się skrajnie suchy.

Jaskinie były naszymi pierwszymi domami w epoce kamiennej, a niektórzy polubili je tak bardzo, że mieszkali w nich nawet znacznie później – podczas neolitycznej rewolucji rolniczej, a potem w epoce żelaza i brązu. Tak właśnie działo się w środkowej części Półwyspu Arabskiego, dziś pozbawionej naturalnej roślinności i zajętej przez pustynie. Archeolodzy odnajdują ślady po mieszkańcach, którzy żyli tu wiele tysięcy lat temu, gdy klimat regionu był wilgotniejszy.

Na niezwykłe znalezisko natrafili ostatnio naukowcy prowadzący badania na wulkanicznym płaskowyżu znajdującym się ok.

Wiedza i Życie 6/2024 (1074) z dnia 01.06.2024; Sygnały; s. 8
Reklama