Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Człowiek

Ambiwalencja polityczna skłania do działań radykalnych

Psychologowie Joseph Siev i Richard Petty z Ohio State University przeprowadzili sześć badań z udziałem ponad 13 tys. mieszkańców USA.

Analizy dotyczyły postaw ambiwalentnych, czyli przeżywania sprzecznych uczuć w stosunku do konkretnego obiektu. W tym przypadku chodziło o poglądy polityczne.

Autorzy badań podkreślają, że ambiwalencja nie oznacza obojętności, lecz raczej wewnętrzny konflikt, który wynika z jednoczesnego istnienia przeciwstawnych ocen, myśli i uczuć. Osoby ambiwalentne mogą więc dostrzegać i pozytywne, i negatywne aspekty swoich poglądów, a zatem mieć problem z opowiedzeniem się po którejś ze stron politycznego sporu – np. popierać zarówno idee wolności jednostki, jak i potrzebę interwencji państwa w pewnych obszarach życia społecznego.

Badania wykazały, że są one bardziej skłonne do popierania radykalnych aktów – np. grożenia politykom z innego ugrupowania, nękania ich w internecie, a nawet stosowania wobec nich przemocy – gdy postrzegają swoją ambiwalencję jako uzasadnione odzwierciedlenie rzeczywistości. Dzieje się tak, ponieważ mogą odczuwać dyskomfort psychiczny z powodu własnej niepewności i potrzebują sposobu na to, by się go pozbyć. Przykładowo, osoba o ambiwalentnym stosunku do partii X może angażować się np. w agresywne protesty przeciwko jej przeciwnikom, aby udowodnić sobie i innym swoje silne dla niej poparcie. Wtedy co prawda jest nadal wewnętrznie skonfliktowana, ale na chwilę zapomina o dyskomforcie i czuje się pewniej we własnych poglądach.

Co ciekawe, gdy naukowcy starali się osłabić u badanych przekonania o słuszności ambiwalencji, np. poprzez sugerowanie, że problemy polityczne są czarno-białe (a nie złożone), zmniejszało to skłonność do wspierania skrajnych akcji.

Autorzy publikacji podkreślają potrzebę dalszych badań nad tym zjawiskiem, szczególnie w innych kulturowo rejonach świata.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną