Shutterstock
Człowiek

Płuca potrafią więcej. Czas na zmiany w podręcznikach

Krwiodawstwo chroni krwiodawców przed nowotworem?
Zdrowie

Krwiodawstwo chroni krwiodawców przed nowotworem?

Częste oddawanie krwi może wpływać korzystnie na stan krwiotwórczych komórek macierzystych (hematopoetycznych) – informują autorzy badań opublikowanych właśnie na łamach „Blood”.

Grzyb niszczy płuca
Zdrowie

Grzyb niszczy płuca

Gorączka z Doliny Kalifornijskiej uderza głównie w osoby pracujące w rolnictwie

Mikroplastik odnalazł własną drogę do naszych mózgów. Wnika przez nos
Środowisko

Mikroplastik odnalazł własną drogę do naszych mózgów. Wnika przez nos

Geolodzy przyszłości bez większego trudu rozpoznają początek epoki człowieka. Wskażą go im drobiny tworzyw sztucznych, które docierają do każdego zakątka naszego globu. Zaśmiecają też ludzkie ciała.

Za produkcję krwinek, czyli hematopoezę, odpowiada w organizmie człowieka szpik kostny. To zdanie właśnie przestało być prawdziwe. A to za sprawą badań naukowców z University of California.

Organizm człowieka musi być zawsze gotowy do produkcji nowych krwinek. Po pierwsze dlatego, że w przypadku utraty krwi (zranienia, krwotoku) konieczne jest sprawne uzupełnienie braków. Po drugie, pełniąc swoje funkcje, erytrocyty, leukocyty i trombocyty stopniowo się zużywają i muszą być zastępowane nowymi jednostkami. Dla zdrowego organizmu to żaden problem – posiada on bowiem specjalną „spiżarnię”, w której przechowuje komórki hematopoetyczne, czyli „szablony” krwinek.

Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >