Magiczny kran z Santa Galdana (Minorka). Rura z pompowaną od dołu wodą ukryta jest w strumieniu wypływającej wody. Magiczny kran z Santa Galdana (Minorka). Rura z pompowaną od dołu wodą ukryta jest w strumieniu wypływającej wody. Indigo
Galerie

Woda i sztuka

Multimedialny Park Fontann. Warszawa.qr-online.pl /materiały prasowe Multimedialny Park Fontann. Warszawa.
Woda od wieków fascynowała ludzi, którzy starali się kształtować jej przepływ w swoim otoczeniu nie tylko po to, by móc łatwo się napić czy żeby schładzała powietrze.

W wielu miejscach świata, nie tylko w Europie, powstawały stawy z kolorowym ptactwem, kanały parkowe obsadzane piękną roślinnością albo fontanny z gustownymi dla współczesnych rzeźbami. Na przykład na Sri Lance na szczycie 180-metrowej skały (Sigirija, czyli Lwia Skała) stanął w V w. pałac Kassapy, a u jej podnóża założono ogrody ze sztucznymi sadzawkami oraz fontannami, do których wodę doprowadzono kanałami (niektóre fontanny działają do dziś, szczególnie w porze deszczowej). Chińskie ogrody od wieków urządzane są zgodnie z zasadami feng shui (dosłownie „wiatr i woda”), mającymi korzystnie oddziaływać na ludzką podświadomość.

Wiedza i Życie 11/2021 (1043) z dnia 01.11.2021; Inne spojrzenie; s. 14
Reklama