Wizualizacja obcego układu planetarnego w chwili wschodu ­macierzystej gwiazdy na jednej z planet. Grafikę sporządzono wg danych dostarczonych przez NASA. Wizualizacja obcego układu planetarnego w chwili wschodu ­macierzystej gwiazdy na jednej z planet. Grafikę sporządzono wg danych dostarczonych przez NASA. sdecoret / Shutterstock
Kosmos

Zobaczyć obce światy

AB Pictoris b, czyli albo bardzo duża planeta, albo już ­brązowy karzeł okrążający gwiazdę typu pomarańczowy ­karzeł AB Pictoris w gwiazdozbiorze Malarza.Wikipedia AB Pictoris b, czyli albo bardzo duża planeta, albo już ­brązowy karzeł okrążający gwiazdę typu pomarańczowy ­karzeł AB Pictoris w gwiazdozbiorze Malarza.
Widzimy już nie tylko pojedyncze egzoplanety, ale całe układy planetarne, w tym jeden z rodzącym się księżycem. Głównie w zakresie podczerwonym.

Pierwsze zdjęcie obcej planety pochodzi z 2004 r. i zostało wykonane przez system NaCo (to system optyki adaptywnej, działający w bliskiej podczerwieni), zamontowany na teleskopie typu Nasmyth, pracującym w obserwatorium Very Large Telescope Nasmyth-Cassegrain (VLT) w Chile. Obraz ukazuje brązowego karła 2M1207, który znajduje się w konstelacji Centaura w odległości 173 lat świetlnych (l.ś.) od nas. Brązowy karzeł to prawie gwiazda, w której zachodzą ograniczone, tylko wstępne procesy syntezy jądrowej.

Wiedza i Życie 10/2019 (1018) z dnia 01.10.2019; Astronomia; s. 36
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >