Ryugu jest tak niewielka, że przyspieszenie grawitacyjne na jej powierzchni jest 80 tys. razy mniejsze od ziemskiego. Ryugu jest tak niewielka, że przyspieszenie grawitacyjne na jej powierzchni jest 80 tys. razy mniejsze od ziemskiego. JGarry/Wikimedia Commons / Wikipedia
Kosmos

Sokół wylądował w pałacu

Japońska legenda opowiada o wojowniku, który odwiedził magiczny podwodny pałac Ryugu i przyniósł z niego drogocenną perłę.

To ta legenda inspirowała badaczy, którzy w 2015 r. nazwali niepozorną planetoidę właśnie Ryugu. Już wtedy wiedzieli oni, że będzie ona celem misji Hayabusa 2 (Sokół 2), która ma nie tylko zbadać kometę z bliska, ale też zabrać jej próbkę na Ziemię.

Ostatnie wieści o przygodach kosmicznego Sokoła, który wyruszył w drogę pod koniec 2014 r., są bardzo obiecujące. Hayabusa 2 doleciała do Ryugu 27 czerwca 2018 r., a w lutym tego roku przeprowadziła udaną misję pobrania próbek. Po zbliżeniu się do powierzchni komety próbnik wystrzelił w nią 5-gramowy pocisk z tantalu, a następnie pobrał odpryski ze zderzenia.

Wiedza i Życie 4/2019 (1012) z dnia 01.04.2019; W obserwatoriach; s. 78
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >