Ewolucja gwiazd typu słonecznego. Z obłoku molekularnego tworzy się protogwiazda z dyskiem otaczającej jej materii. Po wypaleniu wodoru gwiazda przeistacza się w czerwonego olbrzyma, z którego w ostateczności pozostaje tylko jej jądro – biały karzeł. Ewolucja gwiazd typu słonecznego. Z obłoku molekularnego tworzy się protogwiazda z dyskiem otaczającej jej materii. Po wypaleniu wodoru gwiazda przeistacza się w czerwonego olbrzyma, z którego w ostateczności pozostaje tylko jej jądro – biały karzeł. Liliya Butenko / Shutterstock
Kosmos

Symbiozy, kataklizmy i... mgławice

Zdumiewa, do czego mogą być zdolne gwiazdy, zwłaszcza gdy znajdują się blisko siebie i silnie na siebie oddziałują. Często tworzą wtedy układy, które czeka burzliwa przyszłość.

Zdjęcie powyżej zostało wykonane w grudniu ub.r. przez instrument SPHERE, zamontowany na jednym z teleskopów VLT w Chile. Ukazuje bardzo dokładnie układ gwiazd R Aquarii, leżący ok. 650 lat świetlnych od nas w konstelacji Wodnika. Jest to niemal podręcznikowy przykład tzw. układu symbiotycznego dwóch gwiazd: czerwonego olbrzyma oraz białego karła. Takie układy często kończą swoje istnienie w gwałtownych wybuchach supernowych.

Kosmiczna symbioza

Gdy gwiazda o masie zbliżonej do masy Słońca wypala cały swój dostępny wodór, zaczyna pęcznieć.

Wiedza i Życie 3/2019 (1011) z dnia 01.03.2019; Astrofizyka; s. 24
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >