Lunar IceCube to przyszły CubeSat 6U. Celem jego misji będzie badanie pokładów lodu wodnego na powierzchni Księżyca. Lunar IceCube to przyszły CubeSat 6U. Celem jego misji będzie badanie pokładów lodu wodnego na powierzchni Księżyca. Wikipedia
Kosmos

CubeSaty

Pod koniec ub.w. naukowcy opracowali zupełnie nowy standard satelitów, nazwany CubeSat. Najmniejsze z tych sześciennych urządzeń mają objętość 1 litra i ważą około kilograma. Ich relatywnie niski koszt produkcji umożliwia dostęp do orbity okołoziemskiej uboższym krajom, uczelniom czy nawet małym firmom z całego świata.

Termin „CubeSat” nawiązuje do angielskiego słowa cube, czyli sześcian. Projekt pudełkowatego satelity o niewielkich rozmiarach stworzyli w 1999 r. profesorowie Jordi Puig-Suari z California Polytechnic State University oraz Bob Twiggs ze Stanford University. Za inspirację posłużyło im prostopadłościenne pudełko po pluszaku Beanie Babies. Celem było wymyślenie takiego satelity, którego studenci mogliby zbudować w ciągu kilku lat studiów i przetestować jego działanie na orbicie.

Wiedza i Życie 1/2017 (985) z dnia 01.01.2017; Astronomia; s. 30
Reklama