Nowa mapa wszechświata
Ilustracja George Retseck
Zacznij od kosmicznego wzorca
Celem przeglądu eBOSS było poszukiwanie we Wszechświecie układów galaktyk, stworzonych przez barionowe oscylacje akustyczne (BAO). To charakterystyczne rozmieszczenie ma swoje źródło w niewielkich fluktuacjach energii tuż po Wielkim Wybuchu. Oddziaływania materii i promieniowania spowodowały, że fluktuacje te przerodziły się w skupiska ciemnej materii otoczone przez sfery zwykłej materii o promieniu około 500 mln lat świetlnych. Z biegiem czasu grawitacja mieszała oba rodzaje materii, doprowadzając do względnie równomiernego rozmieszczenia ciemnej i zwykłej materii we Wszechświecie. Wszędzie tam, gdzie była materia, uformowały się galaktyki, w czego wyniku powstał układ jąder i otoczek, który nadal można dostrzec w dzisiejszym rozkładzie galaktyk.
Obraz milionów galaktyk obejmujący 11 mld lat kosmicznej historii pomaga rozwiązać niektóre z najważniejszych problemów kosmologii
1 czerwca 2021
Jak napisał Douglas Adams w powieści Autostopem przez Galaktykę: „Kosmos jest wielki... Nie uwierzysz, jak niesamowicie, gigantycznie, oszałamiająco wielki”. My, jak wielu innych astronomów, przez całą karierę naukową tworzyliśmy mapy Wszechświata w możliwie największej skali, aby stwierdzić, jak duży jest naprawdę kosmos i w jaki sposób on działa.
Mapy, które tworzymy, mają kluczowe znaczenie dla badań procesów fizycznych, sterujących kosmiczną historią. 20 lipca 2020 roku powstała największa mapa kosmosu, jaką kiedykolwiek stworzono.
Świat Nauki
6.2021
(300358) z dnia 01.06.2021;
Astrofizyka;
s. 26