Ilustracja Mondolithic Studios
Kosmos

Pierwsza cząsteczka we Wszechświecie

Na powyższych modelach orbitalnych atomów pokazano ich składniki subatomowe. Na następnych stronach przedstawiamy cząsteczki zbudowane z dwu lub więcej atomów za pomocą tradycyjnych modeli, w których kulki odpowiadają atomom, a pałeczki – współdzielone przez nie elektrony.Ilustracja Elena Hartley Na powyższych modelach orbitalnych atomów pokazano ich składniki subatomowe. Na następnych stronach przedstawiamy cząsteczki zbudowane z dwu lub więcej atomów za pomocą tradycyjnych modeli, w których kulki odpowiadają atomom, a pałeczki – współdzielone przez nie elektrony.
Naukowcy odkryli w przestrzeni kosmicznej tajemnicze cząsteczki oraz związek, od którego zapewne rozpoczęły się reakcje chemiczne w kosmosie

Pierwsze „atomy” we wszechświecie nie były wcale atomami, ale jądrami, które jeszcze nie przyłączyły elektronów. Najprostsze jądro – zwykłego wodoru – to pojedynczy proton bez żadnych dodatków. Kiedy Wszechświat wybuchł, energia szalała. Wszystko kolidowało ze wszystkim. Protony i neutrony często się zderzały, a niektóre z nich tworzyły większe jądra, takie jak deuter (zawierający proton i neutron), a także jądra helu z dwoma protonami i dwoma neutronami.

Świat Nauki 4.2020 (300344) z dnia 01.04.2020; Astrochemia; s. 42
Reklama