Widok obszarów Latona Corona i Dali Chasma na Wenus wygenerowany przez komputer na podstawie danych radarowych otrzymanych przez sondę Magellan. Widok obszarów Latona Corona i Dali Chasma na Wenus wygenerowany przez komputer na podstawie danych radarowych otrzymanych przez sondę Magellan. NASA and JPL
Kosmos

Egzoplaneta tuż za rogiem

Powierzchnia Wenus jest zasłonięta przez warstwę nieprzezroczystych chmur z kwasu siarkowego. Do stworzenia tej ilustracji, pokazującej jak planeta wygląda z bliska, wykorzystano dane zebrane przez japoński statek kosmiczny Akatsuki.JAXA, ISAS, DARTS i Damia Bouic Powierzchnia Wenus jest zasłonięta przez warstwę nieprzezroczystych chmur z kwasu siarkowego. Do stworzenia tej ilustracji, pokazującej jak planeta wygląda z bliska, wykorzystano dane zebrane przez japoński statek kosmiczny Akatsuki.
Czego możemy dowiedzieć się od Wenus o planetach spoza Układu Słonecznego

W 1982 roku w zakładzie planetologii Massachusetts Institute of Technology jedynym tematem rozmów było anulowanie przez NASA jej najnowszej flagowej misji – Orbitalnego Radaru Obrazującego Wenus (Venus Orbital Imaging Radar; VOIR). Jedna z nas (Dyar) pracowała tam wówczas nad doktoratem. (Pozostałe osoby były wtedy jeszcze w college’u albo w szkole podstawowej). Doktoranci płakali otwarcie na korytarzach, a pracownicy naukowi kręcili głowami. Nowo wybrana administracja Reagana wprowadziła radykalne cięcia w budżecie przeznaczonym na badania kosmosu i VOIR stała się jedną z ofiar.

Świat Nauki 3.2019 (300331) z dnia 01.03.2019; Planetologia; s. 26
Reklama