Południowa czapa polarna Marsa ma średnicę ok. 400 km, choć jej rozmiary zmieniają się wraz z porami roku. Południowa czapa polarna Marsa ma średnicę ok. 400 km, choć jej rozmiary zmieniają się wraz z porami roku. NASA/JPL/MSSS
Kosmos

Na Czerwonej Planecie płynie suchy lód

Ze wzniesień na Marsie spływają lodowce zamarzniętego dwutlenku węgla. Sto razy szybciej niż warstwy lodu wodnego.

Świadczą o tym wyniki obserwacji polarnej czapy lodowej pokrywającej okolice bieguna południowego. Chociaż większość tworzącego ją lodu to zamarznięta woda, znajdują się tam również pewne ilości suchego lodu, czyli zestalonego CO2, który w pewnych miejscach ma grubość ponad kilometra. Gdyby cały ten materiał ulotnił się do atmosfery, jej gęstość zwiększyłaby się aż dwukrotnie. Jak argumentują badacze z Planetary Science Institute, gdyby lód CO2 się nie przemieszczał, grubość jego warstwy nie przekraczałaby 45 m. Lód spływa jednak ku zagłębieniom terenu, w których osadza się od setek tysięcy lat. Lodowce suchego lodu płyną stukrotnie szybciej od warstw lodu wodnego, który pozostaje praktyczne nieruchomy.

Badacze mają nadzieję, że z czasem uda im się zbadać dynamikę również innych planetarnych lodów – na powierzchni Plutona odkryto wszak również zamrożony azot, tlenek węgla oraz metan.

Wiedza i Życie 6/2022 (1050) z dnia 01.06.2022; Sygnały; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Ruch lodu na Marsie"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną