EME stwarza bardzo duże wyzwania sprzętowe. Ważne jest m.in. płynne i precyzyjne naprowadzanie anteny na Księżyc, aby ta ciągle oświetlała jego tarczę w całości. EME stwarza bardzo duże wyzwania sprzętowe. Ważne jest m.in. płynne i precyzyjne naprowadzanie anteny na Księżyc, aby ta ciągle oświetlała jego tarczę w całości. Przemysław Ziemacki / Archiwum
Kosmos

Księżycowy ping-pong, czyli radioamatorzy odbijają sygnały od ciał niebieskich

Nieco na uboczu, w starym kontenerze, korzystając częściowo ze sprzętu z demobilu, grupa entuzjastów nadaje nowe znaczenie pojęciu łączności satelitarnej.

– To chyba jedyny prawdziwy sport. Bez pieniędzy, polityki i reklam. Nawet na najwyższej półce nie ma mowy o zyskach finansowych – mówi Andrzej Matuszny, radioamator w drugim pokoleniu. Historia krótkofalarstwa to praktycznie historia radia w ogóle, jednak pojawienie się samego terminu wynikało z konieczności oddzielenia pasm, na których transmisje będą mogli prowadzić tylko zawodowcy od tych dla amatorów.

Na falach

Tym ostatnim przypadły fale krótsze niż 200 m (częstotliwości od 1500 KHz w górę), uznawane w drugiej dekadzie ubiegłego wieku za nieprzydatne.

Reklama