Naukowcy byli zdumieni ogromną liczbą galaktyk, który znalazły się na pierwszej fotografii głębokiego pola wykonanej przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a w 1995 roku. Naukowcy byli zdumieni ogromną liczbą galaktyk, który znalazły się na pierwszej fotografii głębokiego pola wykonanej przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a w 1995 roku. STScI, Hubble Deep Field Team and NASA/ESA
Kosmos

Bogactwo „pustej” kosmicznej przestrzeni

Minęło prawie 200 lat od wynalezienia fotografii, kiedy to ludzkości po raz pierwszy udało się bezpośrednio uchwycić i zarejestrować fotony po to, aby stworzyć obraz. Dziś wysoce złożone kamery na pokładzie teleskopu kosmicznego oddalonego o półtora miliona kilometrów wstrząsają naszą wiedzą o Wszechświecie, otwierając nowe okna na przestrzeń i czas.

W lipcu astronomowie pracujący z Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba (James Webb Space Telescope; JWST) zachwycili cały świat, publikując „najgłębszy” obraz astronomiczny, jaki kiedykolwiek uzyskano. Na tle gromady galaktyk SMACS 0723, którą widzimy tak, jak wyglądała 4,6 mld lat temu, niezliczone galaktyki o różnych kształtach i rozmiarach jarzą się niczym jasne klejnoty w ciemności kosmosu. Niektóre z tych latarń świeciły już wtedy, gdy Wszechświat miał zaledwie kilkaset milionów lat.

Świat Nauki 1.2023 (300377) z dnia 01.01.2023; Raport specjalny; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Bogactwo „pustej” przestrzeni"
Reklama