Źródłem 19 smug świetlnych na tym zdjęciu, wykonanym w listopadzie 2019 roku za pomocą 4-metrowego teleskopu Víctora M. Blanco w Cerro Tololo Inter-American Observatory w Chile, są satelity Starlink. Takie smugi zagrażają przyszłości astronomii naziemnej. Źródłem 19 smug świetlnych na tym zdjęciu, wykonanym w listopadzie 2019 roku za pomocą 4-metrowego teleskopu Víctora M. Blanco w Cerro Tololo Inter-American Observatory w Chile, są satelity Starlink. Takie smugi zagrażają przyszłości astronomii naziemnej. CTIO
Kosmos

Statki kosmiczne na orbicie przyćmiewają gwiazdy

Ostatnie raporty zespołu Obserwatorium Rubin oraz amerykańskiego Rządowego Urzędu Kontrolnego (Government Accountability Office; GAO) opisują tragiczną sytuację, w której astronomia – pierwsza nauka – staje się bezpośrednio zagrożona.

Po niedawnym spotkaniu dotyczącym planów obserwatorium Very C. Rubin Rachel Street mocno się zaniepokoiła. Budowany w Chile nowy teleskop, który jest w stanie dostrzec piłkę golfową w odległości Księżyca, będzie w ciągu każdych trzech nocy robił zdjęcia całego nieba. W ramach głównego projektu, Legacy Survey of Space and Time, stworzy mapę Galaktyki, zinwentaryzuje obiekty w Układzie Słonecznym, a także zbada tajemnicze błyski, huki i trzaski w całym Wszechświecie. Może się jednak okazać, że jeśli niebo wypełni się fałszywymi gwiazdami, teleskop nigdy nie osiągnie swoich celów.

Świat Nauki 3.2023 (300379) z dnia 01.03.2023; Astronomia; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Satelity zamiast gwiazd"
Reklama