Po zderzeniu Ziemi z Theią z pozostałości po tej drugiej powstał Księżyc. Po zderzeniu Ziemi z Theią z pozostałości po tej drugiej powstał Księżyc. Indigo
Kosmos

Łubu-du, bum, bum, gruch!

Artystyczna wizja układu podwójnego gwiazd HD 113766. Uważa się, że gwiazdy występują najczęściej w układach podwójnych, w których może dochodzić między nimi do kolizji.NASA/JPL - Caltech Artystyczna wizja układu podwójnego gwiazd HD 113766. Uważa się, że gwiazdy występują najczęściej w układach podwójnych, w których może dochodzić między nimi do kolizji.
Kosmos jest pełen zderzeń, koalescencji i katastrof. Można śmiało powiedzieć, że te burzliwe zjawiska są codziennością wszechświata.

W przestrzeni kosmicznej – i tej bliskiej, i tej dalszej – wciąż coś się zderza. Bez przerwy dochodzi do katastrof, ale też do trwałych połączeń. Dotyczy to obiektów najmniejszych w skali kosmosu oraz olbrzymich. Zacznijmy od powstawania planet. Wszystkie formują się podobnie, poza tymi największymi, o masie kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu naszych Jowiszy, bliskie brązowym karłom (tzw. nieudanym gwiazdom). Gdy rodzi się gwiazda, towarzyszy jej pyłowo-gazowy dysk protoplanetarny.

Wiedza i Życie 4/2023 (1060) z dnia 01.04.2023; Kosmos; s. 60
Reklama