Pulsar - portal popularnonaukowy Pulsar - portal popularnonaukowy Orion Spacecraft/Twitter / Archiwum
Kosmos

Kobieta i Afroamerykanin w załodze misji Artemis II

Czworo astronautów weźmie udział w zaplanowanym na listopad przyszłego roku ponad dziesięciodniowym locie wokół Księżyca.

Na odbywającej się dzisiaj uroczystości w ośrodku NASA Ellington Field w Houston, jako pierwsza członkini załogi Artemis II przedstawiona została Amerykanka inż. Christina Koch. Po niej na scenie pojawił się Kanadyjczyk (misja Artemis jest międzynarodowa) – pilot i fizyk z wykształcenia Jeremy Hansen. Następnie wywołani zostali Afroamerykanin (pilot i inżynier) Victor Glover oraz mianowany dowódcą misji pilot i inżynier Reid Wiseman.

Christina H. Koch urodziła w 1979 r. w Grand Rapids w Michigan, jest fizyczką oraz inżynierką. W od marca 2019 r. do lutego 2020 r. przebywała na pokładzie orbitalnej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ustanawiając rekord długości nieprzerwanego pobytu kobiety w kosmosie. W 2020 r. tygodnik „Time” umieścił ją na liście stu najbardziej wpływowych ludzi. W tym samym roku otrzymała od swojej macierzystej uczelni, North Carolina State University, honorowy doktorat z nauk ścisłych. Jak mówi, od dziecka marzyła o tym, by być astronautką. Lubi m.in. wędrówki z plecakiem, wspinaczkę skałkową, surfing i jogę. Wraz z mężem mieszka w Teksasie.

Jeremy R. Hansen (rocznik 1979) pochodzi z Londynu, ale tego kanadyjskiego, czyli położonego w Ontario. Zanim został astronautą, dosłużył się stopnia pułkownika Kanadyjskich Sił Powietrznych. Ukończył również fizykę w Royal Military College. Jest żonaty i ma trójkę dzieci.

Victor J. Glover (rocznik 1976) pochodzi z Kalifornii. Jest kapitanem lotnictwa US Navy, ma także m.in. wykształcenie inżynierskie. Stał się pierwszym Afroamerykaninem, który otrzymał powołanie na długoterminową misję na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jest żonaty i ma cztery córki.

Gregory R. Wiseman (rocznik 1975), dowódca Artemis II, urodził się w Baltimore. Jest kapitanem lotnictwa oraz inżynierem. Karierę astronauty rozpoczął się w 2009 r., a marzył o niej od 2001 r., kiedy na własne oczy zobaczył start promu kosmicznego. W 2014 r. przez prawie sześć miesięcy przebywał na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W latach 2020–22 pełnił funkcję szefa astronautów NASA (Chief of the Astronaut Office). Jednym z jego hobby jest jazda gokartami. Jest żonaty i ma dwie córki.

Astronauci wezmą udział w pierwszej od czasów programu Apollo załogowej wyprawie księżycowej. Wprawdzie nie wylądują na powierzchni naszego satelity, ale go okrążą. W tym czasie przetestują wszystkie systemy, przede wszystkim załogowego statku kosmicznego Orion (jego pełna nazwa to Orion Multi-Purpose Crew Vehicle), na pokładzie którego spędzą całą podróż.

W ubiegłym roku okrążył on Księżyc, ale na pokładzie były jedynie trzy manekiny naszpikowane czujnikami. Rejestrowały one, na co będą narażeni (m.in. przeciążenia, promieniowanie kosmiczne) astronauci wypraw załogowych.

Lądowanie dwuosobowej misji załogowej na Księżycu (pozostała dwójka astronautów będzie znajdowała się na jego orbicie) zaplanowano na koniec 2025 r. w ramach kolejnej misji Artemis III.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną