Galaktyka Andromedy – galaktyka spiralna, leżąca około 2,52 mln lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Andromedy. Jest największą i najjaśniejszą galaktyką nieba północnego. Galaktyka Andromedy – galaktyka spiralna, leżąca około 2,52 mln lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Andromedy. Jest największą i najjaśniejszą galaktyką nieba północnego. Wikipedia
Kosmos

Projekt Araukaria: mocowanie szczebli kosmicznej drabiny odległości

Wyznaczanie dystansu astronomicznego to bardzo trudne zagadnienia. Nie możemy przeciągnąć taśmy mierniczej od Ziemi do gwiazdy ani zliczać obrotów kół samochodu pędzącego autostradą do jakiejś galaktyki, ani nawet użyć systemu GPS. Musimy przeprowadzać niezwykle precyzyjne obserwacje, czasami dodatkowo podpierając się modelami teoretycznymi.

W ostatnich latach ujawnił się kryzys dotyczący wartości stałej Hubble’a. Dwie różne metody – jedna oparta na badaniu mikrofalowego promieniowania tła, a druga na pomiarach odległości we Wszechświecie – dają nieco inne wartości. Gdyby ta różnica okazała się realna, mogłoby to oznaczać, że nasza wiedza na temat początków Wszechświata jest niepełna. Konieczne jest przeanalizowanie obu metod i zidentyfikowanie oraz wyeliminowanie ewentualnych błędów. W precyzyjnym wyznaczaniu odległości obiektów kosmicznych wielki udział mają polscy astronomowie.

Świat Nauki 9.2023 (300385) z dnia 01.09.2023; Wszechświat; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Kosmiczna drabina"
Reklama