Główne obiekty dużego okołobiegunowego gwiazdozbioru nieba północnego – Wielkiej Niedźwiedzicy. Największe gwiazdy w tej konstelacji tworzą znany asteryzm Wielkiego Wozu. Główne obiekty dużego okołobiegunowego gwiazdozbioru nieba północnego – Wielkiej Niedźwiedzicy. Największe gwiazdy w tej konstelacji tworzą znany asteryzm Wielkiego Wozu. SPL/Indigo
Kosmos

Niebo gwiaździste nad nami

Główne gwiazdy zimowego gwiazdozbioru Lwa. Sąsiaduje on z konstelacją Panny. To obszar występowania największej liczby galaktyk północnego nieba.SPL/Indigo Główne gwiazdy zimowego gwiazdozbioru Lwa. Sąsiaduje on z konstelacją Panny. To obszar występowania największej liczby galaktyk północnego nieba.
W gwiazdozbiorach dostrzegamy kształty zwierząt i przedmiotów. Na jakiej podstawie połączono należące do nich obiekty? Czy są one fizycznie związane?

Kiedy patrzymy w rozgwieżdżone niebo w pogodną i bardzo przejrzystą noc, widzimy miliony, a nawet miliardy gwiazd. Każda z nich to oddzielny wielki świat, zwykle z wieloma planetami. Podziwiamy te wszystkie obiekty, obserwujemy je, wytyczamy odległości od nich, szacujemy ich masy i jasności, badamy skład chemiczny itd. Bycie astronomem to zawsze wielka przygoda i dużo tajemnic po drodze.

Ten bezmiar gwiazd zachwyca i oszałamia jednocześnie. Ale jak się w nim połapać? Niełatwo. Pewnie dlatego, by to zadanie nieco ułatwić, wymyślono niegdyś (już przed naszą erą) gwiazdozbiory.

Wiedza i Życie 1/2024 (1069) z dnia 01.01.2024; Astronomia; s. 40
Reklama