Politechnika Wrocławska (Marcin Chwała)
Kosmos

Schronienia dla astronautów w jaskiniach?

„Księżycowy świetlik” sfotografowany przez Lunar Reconnaissance Orbiter na Morzu Spokoju. Takie studzienki mogą prowadzić do jam i jaskiń, które mogliby wykorzystać w przyszłości astronauci.NASA, Goddard and Arizona State University „Księżycowy świetlik” sfotografowany przez Lunar Reconnaissance Orbiter na Morzu Spokoju. Takie studzienki mogą prowadzić do jam i jaskiń, które mogliby wykorzystać w przyszłości astronauci.
Jaskinie lawowe na Księżycu mogą w przyszłości być nie tylko dobrymi miejscami do prowadzenia badań, ale i służyć jako schronienie. Tylko czy będą dla nas bezpieczne?

Po raz pierwszy zagłębienia na powierzchni Księżyca opisano w 2009 roku. Część z nich to zapadnięte korytarze lawowe, które mogą prowadzić do różnego rodzaju jaskiń i jam szerokości nawet kilkuset metrów. Szybko pojawiły się pomysły wykorzystania ich jako schronień dla astronautów w trakcie eksploracji Księżyca. Takie korytarze, pod wpływem grawitacji czy też uderzeń meteorytów, mogą się jednak zapadać, tworząc rozległe zawaliska.

Dlatego tematem wytrzymałości stropów jaskiń księżycowych zainteresował się dr inż.

Świat Nauki 3.2024 (300391) z dnia 01.03.2024; Skaner; s. 17
Reklama