Sonda misji MMX (Martian Moons eXploration). Jej twórcą jest Japońska Agencja Kosmiczna JAXA. Sonda misji MMX (Martian Moons eXploration). Jej twórcą jest Japońska Agencja Kosmiczna JAXA. JAXA
Kosmos

Czekają na nas strach i trwoga

Wizualizacja lądowania sondy MMX na Fobosie, co ma nastąpić najpewniej w końcu 2027 r.JAXA Wizualizacja lądowania sondy MMX na Fobosie, co ma nastąpić najpewniej w końcu 2027 r.
W 2026 r. wyruszy w kosmos japońsko-europejska misja MMX. Jej celem będzie dokładne zbadanie dwóch księżyców Marsa – Fobosa i Deimosa – i pobranie próbek materii z tego pierwszego. W grece słowa phobos i deimos oznaczają strach i trwogę.

Chociaż sam Mars jest najlepiej zbadaną planetą w Układzie Słonecznym, to o jego księżycach prawie nic nie wiemy. Wprawdzie obserwowały i fotografowały je takie sondy jak Mariner oraz Viking jeszcze w latach 70. ub.w., a później Mars Global Surveyor, Mars Reconnaissance Orbiter, Mars Odyssey 2001 i w końcu sonda Mars Express, ale wszystkie z dużych odległości. Z kolei radzieckie próbniki Fobos 1 i Fobos 2 z końca lat 80. istotnie zbliżyły się do Fobosa, nawet z mającymi lądować na nim łazikami na pokładzie, jednak oba w ostateczności zawiodły.

Wiedza i Życie 4/2024 (1072) z dnia 01.04.2024; Kosmos; s. 26
Reklama