Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 sierpnia o godz. 24:00. Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 sierpnia o godz. 24:00. Infografika Wawrzyniec Święcicki
Kosmos

Sierpień. Rój spadających gwiazd

Śladem Księżyca i planet.Infografika Wawrzyniec Święcicki Śladem Księżyca i planet.
Obserwacje nieba.

Lato, ale powoli chylące się ku jesieni. Dzień jest coraz krótszy. Na początku miesiąca Słońce wschodzi o 4:58, by zajść o 20:26, a pod koniec obie te pory przesuwają się ku 5:46 i 19:25. Maleje też maksymalna wysokość Słońca nad horyzontem z 55,6° do 46,1°. Sierpień jak co roku kusi nas Perseidami. Maksimum tego spektakularnego roju przypada zwykle w okolicy 12. dnia miesiąca. Perseidy pochodzą z komety 109P/Swift-Tuttle. Obiekt ten, o średnicy 26 km, powróci do nas zza orbity Plutona dopiero w 2126 r., ale każdego sierpnia możemy podziwiać pozostawione przez niego odłamki wpadające w ziemską atmosferę. Na obserwacje najlepiej wybrać się w drugiej połowie nocy. W tym czasie zajdzie już znajdujący się w pierwszej kwadrze Księżyc. Przy dobrych warunkach spodziewajmy się widoku ok. 60 meteorów w ciągu godziny. A jeśli pogoda nie dopisze? Na obserwacje można wybrać się też innej nocy, Perseidy promieniują zwykle od 17 lipca do 24 sierpnia. Nie zapomnijmy o sprayu na komary!

Wędrówki planet

Na obserwacje Merkurego poczekajmy do września. Wenus (–3,8m) poszukajmy pod koniec miesiąca wieczorem tuż po zachodzie słońca. Planeta znajduje się na tle gwiazdozbioru Panny. Mars (0,8m) jest widoczny nad ranem w Byku. W tej samej konstelacji zobaczymy też Jowisza (–2,1m). Od późnego wieczora możemy obserwować Saturna (0,7m), widocznego w Wodniku. Urana (5,8m) będziemy podziwiać od wczesnego ranka na tle Byka. Neptuna (7,8m) możemy szukać przez całą noc w konstelacji Ryb. Ceres (8m) odnajdziemy wieczorem w konstelacji Strzelca.

Śladem Księżyca i planet

Księżyc w pobliżu Saturna w Wodniku zobaczymy 21 sierpnia nad ranem. 27 sierpnia podziwiajmy Srebrny Glob tuż obok Jowisza i Marsa w Byku.

Wiedza i Życie 8/2024 (1076) z dnia 01.08.2024; Głowa do góry; s. 77

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną