Majestatyczne kwiaty gatunku Telopea speciossima pojawiają się po przejściu płomieni. Majestatyczne kwiaty gatunku Telopea speciossima pojawiają się po przejściu płomieni. KarenHBlack / Shutterstock
Środowisko

Kwiaty z popiołów

Banksje posia­dają szereg przystosowań do pożarów. Na zdj. Banksja pironotes.alybaba/Shutterstock Banksje posia­dają szereg przystosowań do pożarów. Na zdj. Banksja pironotes.
Rośliny rozmaicie sobie radzą z pożarami. Jedne gatunki są w stanie ochronić się przed niszczycielską naturą ognia, innym płomienie pomagają w rozwoju.

Pożary, które w ostatnim czasie przeszły przez ogromny obszar wschodniej Australii, dla nas, Europejczyków, są wręcz niewyobrażalne. W tamtych rejonach jednak ogień jest nieodłączną częścią funkcjonowania ekosystemów. Okresowe pożary są normalnym zjawiskiem na znacznej części naszego globu, a rośliny już od tysięcy lat zmagające się z niszczycielskim działaniem płomieni „nauczyły” się radzić sobie z nimi, a nawet wykorzystywać ich destrukcyjną naturę.

Płaszcz przeciwogniowy

Niektóre drzewa, chcąc uchronić się przed ogniem, otaczają pnie grubą warstwą kory o właściwościach termoizolacyjnych, która trudno się pali.

Wiedza i Życie 2/2020 (1022) z dnia 01.02.2020; Fizjologia; s. 52
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >