Sergei Kornilev / Shutterstock
Środowisko

Historia drzew

Schematyczny pokrój ­sosny zwyczajnej z widocznymi okółkami (czerwone kropki ­wskazują przykładowe miejsca rozchodzenia się okółków).rudvi/Shutterstock Schematyczny pokrój ­sosny zwyczajnej z widocznymi okółkami (czerwone kropki ­wskazują przykładowe miejsca rozchodzenia się okółków).
Drzewa mogą przekazywać nam wiele cennych informacji, o które większość osób by ich nawet nie podejrzewała. Im bardziej będziemy się im przyglądać, badać je i poznawać, tym więcej zdradzą tajemnic.

Wygląd i rozmiary drzewa nie świadczą w pełni o jego wieku. Natomiast można go z dużą trafnością określić, licząc słoje roczne ściętego drzewa – czyli pierścienie rozchodzące się na pniu od jego środka. Każdy roczny słój dzieli się jeszcze na dwa: jaśniejszy to przyrost wiosenny, ciemniejszy – letni. Żeby ocenić wiek drzewa, trzeba policzyć np. te ciemniejsze. Gdy drzewo jeszcze rośnie, mamy do dyspozycji dwie metody. Pierwsza polega na użyciu świdra Presslera. Jest to nagwintowana na końcu tulejka, którą wkręcamy w drzewo.

Wiedza i Życie 12/2019 (1020) z dnia 01.12.2019; Botanika; s. 26
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >