Pastwiska i łąki licznie porasta życica trwała, która wskutek obecności endofitów staje się trująca dla pasących się zwierząt. Pastwiska i łąki licznie porasta życica trwała, która wskutek obecności endofitów staje się trująca dla pasących się zwierząt. IanRedding / Shutterstock
Środowisko

Ukryci sprzymierzeńcy

Roślina wpływa na rozwój mikro­organizmów obecnych w przykorzeniowej warstwie gleby (ryzosfera). Część z nich ­wnika do ­korzeni jako patogeny lub endofity.Infografika Zuzanna Sandomierska-Moroz Roślina wpływa na rozwój mikro­organizmów obecnych w przykorzeniowej warstwie gleby (ryzosfera). Część z nich ­wnika do ­korzeni jako patogeny lub endofity.
Gdy w organizmie zaczyna rozwijać się grzyb, może to oznaczać wyjątkowo szczęśliwy uśmiech losu.

Wszędobylskie mikroorganizmy zasiedlają wiele środowisk, w tym inne organizmy, np. rośliny. Jeśli atak na-jeźdźcy jest agresywny, roślina zaczyna się zajadle bronić. W skrajnych przypadkach gospodarz może nawet dokonać amputacji zarażonych organów i zrzucić zajęte liście, nim choroba rozniesie się na inne tkanki. Ale nie-zbyt nasilony szturm wywołuje słabszą reakcję, co pozwala obojgu organizmom trwać razem przez długi czas. Takie mikroorganizmy nazywamy wtedy endofitami. Mogą to być bakterie, archeony, grzyby, pierwotniaki i mikro-glony.

Wiedza i Życie 3/2019 (1011) z dnia 01.03.2019; Mikrobiologia; s. 38
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >