Cyrkulacja wody na ­północnym Atlantyku. Prąd Zatokowy (Golfsztrom) i inne prądy powierzchniowe (kolor czerwony) oraz głębinowe (niebieski). Cyrkulacja wody na ­północnym Atlantyku. Prąd Zatokowy (Golfsztrom) i inne prądy powierzchniowe (kolor czerwony) oraz głębinowe (niebieski). Peter Hermes Furian / Shutterstock
Środowisko

Błękitny krwiobieg Ziemi

Krążenie wody w Atlantyku pomiędzy Arktyką i Antarktydą. Zimna woda opada na dno oceanu. Skala niezachowana.Infografika Zuzanna Sandomierska-Moroz Krążenie wody w Atlantyku pomiędzy Arktyką i Antarktydą. Zimna woda opada na dno oceanu. Skala niezachowana.
W oceanach od zarania dziejów przemieszczają się masy wody, a prądy te przypominają arterie żywego organizmu. Ten gigantyczny błękitny krwiobieg ma równie olbrzymi wpływ na klimat Ziemi.

W 1751 r. Henry Ellis, kapitan angielskiego statku, dokonał epokowego odkrycia. Żeglując po ciepłych podzwrotnikowych wodach Atlantyku, spuścił w głębiny umocowany do długiej liny pojemnik z zaworami, umożliwiającymi jego napełnienie i zamknięcie pod wodą. Ku zdziwieniu kapitana woda w głębinach była wręcz lodowata – tym zimniejsza, im głębiej ją pobrano. Ellis chyba niezbyt zdawał sobie sprawę ze swego epokowego odkrycia. W dzienniku pokładowym zapisał, że przyrząd do poboru zimnej wody jest przydatny, bo dzięki niemu załoga może podczas upałów schładzać siebie oraz przewożone wino.

Wiedza i Życie 11/2018 (1007) z dnia 01.11.2018; Geografia; s. 50
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >