Tanatoza u chrząszcza z rodziny ­otrupkowatych (Byrrhidae). Tanatoza u chrząszcza z rodziny ­otrupkowatych (Byrrhidae). Marek W. Kozłowski
Środowisko

Przeczekać, wyczekać, doczekać…

Oleica z gatunku Meloe tuccius wydziela w trakcie tanatozy ze stawów odnóży oleistą ciecz o właściwościach drażniących skórę i śluzówkę potencjalnego prześladowcy.Marek W. Kozłowski Oleica z gatunku Meloe tuccius wydziela w trakcie tanatozy ze stawów odnóży oleistą ciecz o właściwościach drażniących skórę i śluzówkę potencjalnego prześladowcy.
Czekanie jest w przyrodzie nie mniej istotne niż aktywność. U owadów może przyjmować rozmaite formy, od zapadania w życie głęboko utajone do pełnego napięcia wyczekiwania na moment sprzyjający atakowi lub ucieczce.

W naszych warunkach klimatycznych zimowy okres ochłodzenia zmusza większość zwierząt do spędzenia go w ukryciu, przy zminimalizowanych nakładach energetycznych. Zwierzęta zmiennocieplne, w tym owady, mają specyficzny gatunkowo temperaturowy próg aktywności zwany zerem fizjologicznym, poniżej którego zapadają w odrętwienie zwane estywacją. Gdy tylko temperatury wzrosną powyżej tego progu, zwierzęta zaczynają się poruszać, żerować, rozmnażać. Ta prymitywna cecha przydała się owadom w czasie wielkiego kataklizmu sprzed 65 mln lat, kiedy to w Ziemię uderzył potężny meteoryt.

Wiedza i Życie 6/2018 (1002) z dnia 01.06.2018; Inne spojrzenie; s. 4
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >